Za jednu registrační značku na přání by řidiči mohli platit 5 tisíc korun

Řidiči si možná budou moci legálně koupit registrační značku na auto podle svého přání. Vlastní speciální SPZ by mohli dostat za poplatek pět tisíc korun. Počítá s tím novela, kterou na dnešní jednání vlády nese ministr dopravy Pavel Dobeš.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mercedes prezidenta České republiky | Foto: Jan Rosenauer

Na vozech by se tak brzy mohly objevit značky jako agent 007 nebo další podobné kombinace. Řidiči totiž budou moci vybírat nejen z čísel, ale i písmen.

„Když budete chtít nějakou zvláštní, ať už jméno nebo kombinace nějakých čísel, tak tu můžete získat. V takovém případě vás ta značka bude stát pět tisíc za jednu tabulku. To znamená na osobní automobil to bude stát 10 tisíc korun,“ objasnil v Ranním interview Radiožurnálu autor normy ministr Pavel Dobeš ze vznikající strany LIDEM.

Vlastní registrační značka bude mít i svá omezení. Nesmí například obsahovat hanlivá a urážlivá slova nebo název či zkratku orgánu veřejné moci či státu. Které slovo či zkratka budou moci na značce být či nikoli, posoudí správní úřady.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Ranního interview Radiožurnálu byl autor normy ministr Pavel Dobeš ze vznikající strany LIDEM

Značku vám také nepřidělí, pokud už ji vlastní někdo jiný, nebo je evidována jako odcizená.

Změnou zákona chce ministerstvo dopravy především zabránit uplácení úředníků při pořizovaní prominentních poznávacích značek.

„Máme spočítáno to, že v tuhle chvíli vydáváme něco kolem dvou set milionů korun na výrobu registračních značek. Ta novela, pokud bude schválená, tak by tato částka měly být výrazně zredukována a státní rozpočet by měl být o to daleko méně zatěžován,“ uvedl ministr Pavel Dobeš, co si od novely zákona dále slibuje.

Dobeš dále upřesnil, že by výnos z prodeje prominentních značek měl pokrýt veškeré náklady na výrobu všech značek. Případné přebytečné peníze půjdou na agendy.

Zpřísnění technických kontrol

Norma zavadí i sankce za přetáčení tachometrů. Pokud se na takový druh podvodu na stanici technické kontroly přijde, pokuta může být až do 50 tisíc korun.

Novela také mění a zpřísňuje nařízení týkající se stanic technické kontroly a stanic emisí. Kontrola by tak měla být přísnější a důslednější. Zpřísněna bude také kontrola jejich činnosti.

Lucie Maňourová, Martina Spěváčková, mad Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme