Za Kajínkův útěk osm měsíců podmíněně

Ve věznici na Mírově dnes pokračovalo odročené líčení se dvěma bývalými dozorci, kteří byli obžalováni ze zanedbání služební povinnosti v době útěku vězně Jiřího Kájínka. Šumperský soudce potrestal Josefa Májka za maření úkolu veřejného činitele z nedbalosti a za porušování dozorčí služby osmi měsíci odnětí svobody s podmíněným odkladem na dva roky a také zákazem činnosti spojených s ostrahou osob v trvání dvou let. Druhý obžalovaný Petr Bartoš byl obžaloby zproštěn.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Kajínek

Jednání pokračovalo výslechem svědků - několikanásobného vraha Ivana Roubala a vězně Ladislava Krajička. Ladislav Krajčík poukázal na nedostaky ve fungování bezpečnostních opatření ve věznici. Ivan Roubal vypověděl, že do případu Kajínkova útěku jsou zapleteni vysocí úředníci vězeňské stráže. Ti podle Roubala zajistili Kajínkovi pilky pro přeřezání mříží, měli se postarat se i o jeho přemístění z druhého na páté oddělení.

Zatímco Petr Bartoš se vzdal odvolání, Josef Májek se proti rozsudku na místě odvolal a vyslovil obavy o další osud zaměstnanců věznice, kteří v procesu vypovídali. "Myslím si, že vedení věznice jim to neodpustí. Jmenovali jednotlivé členy vedení, kteří pochybyli. S panem Bartošem jsme doplatili na to, že jsme měli v ten den službu, kdyby měl službu kdokoliv jiný, stál by na našem místě on," domnívá se Májek. Státní zástupce se k rozsudku nevyjádřil.

Okolnosti Kajínkova útěku se však dodnes nevyjasnily; nepomohly tomu ani výpovědi jeho spoluvězně Martina Vlasáka. Samotný Kajínek se ke svému útěku před soudem odmítl vyjádřit. Po útěku Kajínka v říjnu loňského roku bylo mimo službu postaveno devět lidí; před soudem, který se kvůli výpovědi vězňů dvakrát odehrával přímo za zdmi věznice, však stanuli pouze dva.

Martin Hromádka, Zdeňka Jílková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme