Za každé desáté vloupání může i neopatrnost lidí na sociálních sítích

Letní počasí přináší období dovolených a pro zloděje období, kdy je řada domů a bytů opuštěných. Podle odborníků stále hodně lidí zabezpečení svých domovů podceňuje. Někteří lidé pak svým chováním zloděje k nevítané návštěvě u sebe takřka vyzývají.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vykradená chatka

Vykradená chatka | Foto: Policie ČR

„Velkým fenoménem je to, že lidé odjíždějící na dovolenou se velmi rádi chlubí na facebooku, na jakékoli sociální síti tím, že budou odjíždět,“ popisuje policejní mluvčí Štěpánka Zatloukalová.

Lidé mají často nastavený profil na sociální síti tak, že si komentáře může přečíst kdokoli. Zloděj si tak třeba pro svůj klid může před lupem prohlédnout aktuální fotky, jak se majitel domu či bytu opaluje na pláži tisíce kilometrů daleko.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příspěvek natočil redaktor Petr Medek

Zloděje může přilákat také plná poštovní schránka, která svědčí o nepřítomnosti majitele bytu, nebo to, že jsou dlouho stažené žaluzie.

I když sousedé mohou občas na dům či byt dohlédnout, nedá se spoléhat na to, že jejich přítomnost zloděje odradí.

„Pokud se bavíme o sousedech ve vedlejším domě, tak přes 80 procent zlodějů na to nedbá a dál pokračuje ve své trestné činnosti. U bytů je to trochu jinak, ale u bytů 80 procent zlodějů ignoruje souseda ve vedlejším domě,“ říká Alan Fabik ze společnosti Jablotron Alarms.

Tato společnost udělala před časem průzkum, v němž odpovídalo zhruba 130 vězňů odsouzených za vloupání. Vyplynuly z něj zajímavé informace. K otázce zmiňovaných sociálních sítí třeba to, že je využívá každý desátý zloděj.

„Nejčastěji si tipují objekty za pomoci tipů od známých, to je přes osmdesát procent zlodějů, dále je to tím, že sledují pohyb na ulici nebo kolem toho objektu, to znamená sledování zvyklostí obyvatel. A na posledním místě z našeho výzkumu vyšlo, že je to plná poštovní schránka,“ podotýká Fabik.

Vykradače mohou odradit bezpečnostní dveře u bytu i důsledné zamykání v domě

Číst článek

„Nejčastěji vstupují přes okna, to je přes osmdesát procent. A co se týká doby, tam musím rozdělit dům a byt. U domů převažují noční hodiny a u bytů naopak denní hodiny,“ vypočítává Fabik.

Kuráž zlodějů je někdy překvapivá. Nemusí je odradit ani to, že majitelé jsou doma, jak o tom svědčí případ z loňského roku, kdy pachatel využil toho, že se obyvatelé domu koupají v bazénu.

„Z druhé strany domu jim nejenom že bylo zcizeno zpod přístřešku vozidlo, ale také se pachatel dostal do domu, kde odcizil notebook a další věci. A vůbec tato rodina nevěděla o tom, že tam ten pachatel byl, musel se na ně dívat přes ta okna, protože přes obýváková okna bylo vidět na to, jak se v tom bazénu koupají. Přišli na to až posléze, samozřejmě už bylo pozdě,“ dodává Zatloukalová.

Petr Medek, Vojtěch Kouřímský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme