Za korupci ve fotbale padly u soudu první tresty
Okresní soud v Nymburku dnes vynesl první tresty za korupci v českém fotbale. Za prokázané přijímání úplatků v nižších soutěžích na Nymbursku potrestal rozhodčí Václava Šulce a Josefa Lorenze.
Oba fotbalové arbitry soudce Václav Krejčík uznal vinnými a uložil jim dvouletý zákaz činnosti v rámci fotbalového svazu. Kromě toho Josef Lorenz jako výdělečně činná osoba musí zaplatit 10.000 korun, důchodce Václav Šulc dostal půl roku půl roku vězení s podmínkou na 18 měsíců.
Lorenzův obhájce se na místě proti rozsudku odvolal, Šulc se s rozhodnutím soudu smířil a odvolávat se nebude. Oba odsouzení během soudního líčení i po vynesení rozsudku trvali na své nevině a proces označili za vykonstruovaný. Dvouletý zákaz činnosti už oba sudí dostali i loni od disciplinární komise.
Na případ předloni upozornil tehdejší kapitán fotbalového týmu Libice nad Cidlinou Radek Váňa, který po obou obviněných chtěl, aby za úplatu pět set korun pomohli v zápase jeho mužstvu. Předávání peněz natočil skrytou kamerou bývalý reportér České televize Petr Hanousek, který se vydával za sponzora klubu.
Hanousek dnes před soudem prohlásil, že Šulc i Lorenz od něho úplatek ve výši 500 korun přijali. Zároveň odmítl námitky odsouzených i obhajoby, že reportáž byla zmanipulovaná, a prohlásil, že nesestřihané záznamy celé akce má jak Česká televize, tak Českomoravský fotbalový svaz.
Šulc i Lorenz u soudu zopakovali tvrzení o své nevině. Čtyřiapadesátiletý Lorenz tvrdil, že vzal peníze v domnění, že jde o běžnou odměnu za odpískání zápasu Libic s Velenicemi. Podle svědků tehdy Lorenz za stavu 3:3 v nastaveném čase odpískal po nafilmovaném faulu penaltu a Libice tak vyhrály 4:3.
Devětašedesátiletý Šulc naopak prohlásil, že peníze nepřijal a našel je po rozhovoru s Váňou a Hanouskem v kapse. Podle soudu vzal Šulc úplatek za to, že se pokusí sám nominovat na zápas Libic s Kněžicemi nebo zajistí kontakt na rozhodčího, který by tento zápas měl pískat.
Soudce odůvodnil rozhodnutí tím, že důkazy byly zcela jasné a přehledné a že byla naplněna skutková podstata obstarání věci obecného zájmu. Podle Krejčíka je jen dobře, že se někdo pokusil rozkrýt nepravosti ve fotbale. "Není vůbec podstatné, že šlo jen o 500 korun. Asi ta částka odpovídá kvalitě té soutěže," řekl po vynesení rozsudku.