Za korupci ve fotbale padly u soudu první tresty

Okresní soud v Nymburku dnes vynesl první tresty za korupci v českém fotbale. Za prokázané přijímání úplatků v nižších soutěžích na Nymbursku potrestal rozhodčí Václava Šulce a Josefa Lorenze.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Václav Šulc a Josef Lorenz | Foto: Stanislav Peška

Oba fotbalové arbitry soudce Václav Krejčík uznal vinnými a uložil jim dvouletý zákaz činnosti v rámci fotbalového svazu. Kromě toho Josef Lorenz jako výdělečně činná osoba musí zaplatit 10.000 korun, důchodce Václav Šulc dostal půl roku půl roku vězení s podmínkou na 18 měsíců.

Lorenzův obhájce se na místě proti rozsudku odvolal, Šulc se s rozhodnutím soudu smířil a odvolávat se nebude. Oba odsouzení během soudního líčení i po vynesení rozsudku trvali na své nevině a proces označili za vykonstruovaný. Dvouletý zákaz činnosti už oba sudí dostali i loni od disciplinární komise.

Na případ předloni upozornil tehdejší kapitán fotbalového týmu Libice nad Cidlinou Radek Váňa, který po obou obviněných chtěl, aby za úplatu pět set korun pomohli v zápase jeho mužstvu. Předávání peněz natočil skrytou kamerou bývalý reportér České televize Petr Hanousek, který se vydával za sponzora klubu.

Hanousek dnes před soudem prohlásil, že Šulc i Lorenz od něho úplatek ve výši 500 korun přijali. Zároveň odmítl námitky odsouzených i obhajoby, že reportáž byla zmanipulovaná, a prohlásil, že nesestřihané záznamy celé akce má jak Česká televize, tak Českomoravský fotbalový svaz.

Šulc i Lorenz u soudu zopakovali tvrzení o své nevině. Čtyřiapadesátiletý Lorenz tvrdil, že vzal peníze v domnění, že jde o běžnou odměnu za odpískání zápasu Libic s Velenicemi. Podle svědků tehdy Lorenz za stavu 3:3 v nastaveném čase odpískal po nafilmovaném faulu penaltu a Libice tak vyhrály 4:3.

Devětašedesátiletý Šulc naopak prohlásil, že peníze nepřijal a našel je po rozhovoru s Váňou a Hanouskem v kapse. Podle soudu vzal Šulc úplatek za to, že se pokusí sám nominovat na zápas Libic s Kněžicemi nebo zajistí kontakt na rozhodčího, který by tento zápas měl pískat.

Soudce odůvodnil rozhodnutí tím, že důkazy byly zcela jasné a přehledné a že byla naplněna skutková podstata obstarání věci obecného zájmu. Podle Krejčíka je jen dobře, že se někdo pokusil rozkrýt nepravosti ve fotbale. "Není vůbec podstatné, že šlo jen o 500 korun. Asi ta částka odpovídá kvalitě té soutěže," řekl po vynesení rozsudku.

Martin Hromádka, Pavel Petr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme