Za které úkony se u lékaře platí?

Za některé zdravotní a administrativní úkony se u lékaře platí. Zdravotní péče, která nesleduje léčebný cíl, totiž není hrazena zdravotní pojišťovnou. Seznam nehrazených výkonů je upraven ve sbírce zákonů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

šifrovaný text | Foto: Jan Rosenauer

Vyšetření pro řidičský průkaz, vstupní prohlídka do zaměstnání, vyšetření před vstupem do jeslí, mateřské školy anebo i na vysokou školu. Za tyto i další lékařské úkony se v ordinaci praktického lékaře vždy platí a to hotově oproti potvrzení o zaplacení, na ketré máte vždy nárok. "Prohlídky, které nejsou vyžádány akutním stavem člověka, se musí hradit, nebo by se hradit měly, protože jsou lékaři, kteří nad tím - zvlášť u starších občanů - mhouří oči a platbu nevyžadují. Naopak někteří ji vyžadují velmi striktně," říká tiskový mluvíčí ministerstva zdravotnictví Ota Černý.

Horní hranice u jednotlivých plateb však není stanovena, a tak se ceny mohou výrazně lišit. "Jestliže lékař je dobře prosperující a nemá drahou sekretářku, nemá drahou ordinaci, potom tato částka může být buďto nulová, nebo kolem 100-120 korun. Jestliže lékař chce zbohatnout, anebo má drahou sekretářku, potom je to 250 - 300 korun."

Některé platby, například vstupní prohlídku před nástupem do nového zaměstnání, vám uhradí zaměstnavatel, jiné jsou opravdu jen na vás. Ceník pojišťovnami nehrazených služeb by měl viset v čekárně každé ordinace praktického lékaře.

Markéta Kaclová, Andrea Skalická Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme