Za kupčení s hlasy voličů by mohly hrozit až 3 roky vězení

Za nakupování hlasů voličů by mohly v budoucnu hrozit až tři roky vězení. Ministři vnitra a spravedlnosti se dohodli na vytvoření nového paragrafu v trestním zákoně, protože současné paragrafy tento přečin nepostihují.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Roudnice nad Labem Bezděkov opakované volby | Foto: Filip Jandourek

Podle ministra vnitra Radka Johna má paragraf vzniknout během jara. John vysvětlil v České televizi, na co všechno by se měl vztahovat.

„Bude jednotná kvalifikace pro každého, kdo se pokusí jakkoli ovlivnit volby pomocí peněz. A to je včetně toho, že přistěhuje občany a dá jim nějaké peníze za přistěhování,“ řekl John.

Za kupčení s voličskými hlasy ale hrozí podle ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila vězení už teď. Jak dodal v České televizi, novela by měla pouze upřesnit, co všechno je v této souvislosti trestné.

„Současná úprava je aplikovatelná i na kauzy, které v poslední době probíhají. Nicméně je hodně obecná a pokud tedy dojde k novele, počítám s tím, že budeme specifikovat jednotlivá jednání, kterými se volby maří,“ poznamenal Pospíšil.

Kvůli nakupování hlasů v loňských komunálních volbách soudy nařídily opakování hlasování například v části Roudnice nad Labem, Jirkově a Českém Těšíně.

Viktorie Hošková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme