Za lékaře specialistu si mohou pacienti ode dneška legálně připlatit

Od dnešního dne platí ve zdravotnictví novinka, která by měla omezit úplatky pro lékaře. Lidé, kteří věří tomu, že dostanou lepší péči, když zaplatí konkrétnímu operatérovi nebo porodníkovi, to budou moci udělat legálně. Nemocnice může vybírat od 5 do 15 tisíc korun, zároveň ale musí zajistit, že i o pacienty, kteří nebudou chtít platit, se postarají kvalifikovaní lékaři.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Operace ledvin v nemocnici Příbram

Operace ledvin v nemocnici Příbram | Foto: Petr Kološ

Pacienti si ode dneška mohou za příplatek vybrat svého lékaře, ke kterému půjdou na plánovanou operaci. Za službu zaplatí od 5 do 15 tisíc korun - podle toho, o jak zkušeného specialistu půjde.

Novou praxi zavádí také pražská Fakultní nemocnice Královské Vinohrady. Jak se budou příplatky konkrétně pro lékaře rozdělovat, vysvětlil ředitel nemocnice Marek Zeman:

„Padesát procent z toho půjde lékaři a druhá půlka na režii nemocnice jako příspěvek do jejího rozpočtu. On z toho samozřejmě zaplatí příslušné odvody.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Ve večerních Ozvěnách dne o tématu diskutovali ředitel FN Hradec Králové Roman Prymula, viceprezident ČLK Zdeněk Mrozek a odborník na zdravotní právo z Právnické fakulty UK Petr Šustek

Jiný názor má bývalá místopředsedkyně Ústavního soudu Eliška Wagnerová: „To bude platba pro nemocnici, pro zdravotní zařízení. To znamená primář nebo vybraný lékař to nedostane, zatímco platba, kterou mu dnes pacienti dávají, mu bude scházet, a já jsem si jistá, že ta praxe bude pokračovat dál, protože lékař má zájem na tom, aby si zvýšil příjem," uvedla právnička. Nový systém podle ní nic nevyřeší.

Doporučení ministerstva zdravotnictví zavést příplatky je pro nemocnice zatím dobrovolné. Úřad doufá, že se tím odstraní úplatky. Za vlastní výběr běžného lékaře by pacienti měli platit pět tisíc korun, za primáře patnáct tisíc.

Kritici ale upozorňují na to, že příplatky diskriminují chudší pacienty a jsou v rozporu s ústavou. Třeba Krajská nemocnice v Liberci ale placení lékařů zatím zavádět nebude. Ředitel Jan Mečl to vidí jako problematické.

Některé nemocnice přípatek za specialistu zatím nezavedou

Číst článek

„My jsme velká nemocnice, kde musí být ta služba jednoznačně definovaná. Kdyby pacient chtěl operovat třeba v sobotu, mimo pracovní dobu, tak 15 tisíc, co navrhuje ministerstvo, by nestačilo, protože bych musel zavolat anesteziology, celý operační tým. To by se pacienti nedoplatili. Počítám, že to potřebuje ještě nějakou dobu, než si to sedne.“

Ve Zlínském kraji zatím službu nebude nabízet žádné zařízení. Ani Krajská nemocnice Tomáše Bati, potvrdila mluvčí Karla Havlíková: „Zmíněnou placenou službu naše nemocnice neposkytuje. Ošetřujícího lékaře vždy určuje primář oddělení.“

Zlepšení služeb versus nemorální přístup

Tomáš Vondráček, ředitel a předseda představenstva nemocnice Chrudim uvedl, že možnost vybrat si porodníka nebo operatéra u nich už existuje. „Umožňovali jsme to na základě ceníku nehrazených služeb ze zdravotního pojištění. Je to oficiální dokument s tím, že byl poměrně velký zájem o některé služby v operačních programech.“

„Určitě je to krok správným směrem, ale nechápal bych to jako protikorupční opatření, protože s takovým jednáním jsme se v naší nemocnici nesetkali, ale spíše jako další možnou službu našim klientům,“ poznamenal Vondráček.

Za špatnou považuje věc viceprezident Svazu pacientů Josef Mrázek. „Jestliže jsme v oblasti veřejného zdravotnictví, znamená to, že primář má optimálně použít personál a dané možnosti k uspokojení pacientům rovnoprávným způsobem.“

VIDEO: Úplatky, nebo poplatky ve zdravotnictví?

Číst článek

Jakékoli jiné rozdělování péče než odborné není správné. „Cokoli použijte něco jako extra, zvláštním způsobem, tak to někoho zároveň omezuje někoho jiného,“ upozornil Mrázek, podle něhož je takový přístup nezákonný a v rozporu s ústavou.

Standardní zdravotní péče ale musí zůstat zabezpečena, ujistil ředitel chomutovské nemocnice Vondráček. Výběr odborníka považuje za možnost realizovat důvěru pacienta. „Je to o volbě, nikoli o kvalitě, kterou musí každé zařízení garantovat.“

Jako potírání korupce opatření nevnímá Josef Mrázek. „Zkrátka vlastně určitý způsob vydírání peněz od pacientů, a to dokonce i těch, kteří jsou sociálně slabší.“

Milan Kopp, Petra Benešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme