Za letošní parlamentní volby vyplatí stát politickým stranám 483 milionů korun

Politické strany dostanou peníze za hlasy voličů. Ministerstvo financí by jim mělo vyplatit 483,4 milionu korun na úhradu volebních nákladů. Rozhodla o tom dnes Poslanecká sněmovna. Je to o 19 milionů korun méně než po předchozích sněmovních volbách v roce 2010.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Volby 2013 do Poslanecké sněmovny (ilustrační foto)

Volby 2013 do Poslanecké sněmovny (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Nižší částka je dána tím, že se méně politických subjektů dostalo přes základní hranici potřebnou k získání příspěvku. Nárok na něj mají totiž strany, které překročily 1,5 procenta odevzdaných hlasů. Za každý hlas dostanou 100 korun.

Nejvíce peněz ze státního rozpočtu dostanou sociální demokraté a hnutí ANO. ČSSD si ale oproti minulým volbám vydělala mnohem méně. Letos dostane přes 101,5 milionu korun, zatímco minule více než 115,5 milionu.

ANO získá téměř 93 miliony korun a komunisté přes 74 milionů. Ti si oproti předchozím volbám výrazně polepšili, jsou na tom přibližně o 15 milionů korun lépe než v minulém období.

Také další strany si ve srovnání s minulými volbami pomohly. Zelení se dostali přes hranici tří procent, a dostanou proto téměř 16 milionů korun. Minule to bylo necelých 13.

Příspěvek dostanou i Zemanovci

A lidovci mají nárok na více než 33,5 milionu. To je o 10 milionů více než po předchozích volbách. Státní příspěvek dostanou také Piráti, Svobodní a velice těsně i Zemanovci. Na ty vyjde sedm a půl milionu korun.

Naopak lídři předcházejících voleb dostanou ze státní pokladny mnohem méně peněz úměrně propadu přízně voličů.

ODS dostane o téměř 70 milionů korun méně než po posledních volbách. Letos to bude necelých 38,5 milionu korun. TOP 09 si pohoršila přibližně o 28 milionů. Dostane necelých 60 milionů.

Dotace jsou i za mandáty

Sedm stran, které se dostaly do parlamentu, má ovšem nárok také na dotace za mandáty, tedy příspěvek na každého poslance. Ten činí 855 tisíc korun na jednoho poslance ročně. Budou také dostávat roční desetimilionový příspěvek na činnost.

Nárok na něj má i Strana zelených, která jako jediná z neparlamentních stran získala letos více než tři procenta hlasů. Na rozdíl od sněmovních stran má ale dostávat jen 6,4 milionu korun.

Sociální demokracie dostane ročně za mandáty poslanců 42,7 milionu korun, ANO 40 milionů, komunisté 28 milionů a TOP 09 22 milionů korun. ODS získá ročně 13,7 milionu a lidovci a Úsvit zhruba 12 milionů.

Jitka Hanžlová, kap Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme