Za letošní schodek může i ČSSD, míní Miloš Zeman

To, že stát letos trojnásobně překročil plánovaný schodek státního rozpočtu, není podle expremiéra Miloše Zemana důsledek pouze letošního hospodaření. Propad podle něj začal už v roce 2003, za vlády ČSSD.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miloš Zeman | Foto: Marián Vojtek

"Začalo to zhruba před šesti lety, kdy v roce 2003 deficit vzrostl ze 46 miliard na 113 miliard. Přitom to bylo v době začínající konjunktury. Tady se stal doslova ekonomický zločin. Nebo něco horšího než zločin - pitomost," řekl Rádiu Česko Miloš Zeman.

"A to se pak vleklo dál a dál. A když se k tomu přidala ekonomická krize, tak ta to potencovala. Ale nemám rád alibismus, že za vše může krize. V řadě jiných států je deficit v poměru k HDP podstatně nižší. Takže za to může i domácí hospodářská politika. A táhne se to od roku 2003 bez ohledu na to, jaká vláda nám vládla," upřesnil Zeman.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Ondřeje Černého je Miloš Zeman. Co ho zlákalo zpět do politiky? Nebojí se, že bude pouze objektem sloužícím lidem ze Sdružení přátel Miloše Zemana? A má ještě vůbec voličům co dát?

Řešením by podle něj bylo snížení sociálních výdajů podporujících porodnost a vrátit tyto výdaje státu do stavu před rokem 2006.

"My nepotřebujeme zvyšovat počet populace, my potřebujeme zvyšovat její kvalitu především investicemi do vzdělávacího systému. Přispívat na populační růst je něco, co tu dělal Gustáv Husák. Kdybychom vrátili sociální výdaje na před úroveň roku 2006, bude to nezanedbatelná úspora," uvedl Zeman v diskusním pořadu Studio Česko.

Na volby stačí pár milionů

Miloš Zeman věří v parlamentních volbách v úspěch své Strany práv občanů. A to přesto, že na kampaň počítá jen se zhruba pěti či šesti miliony korun.

"Když strana sežene pět až šest milionů na volební autobus Zemák, tak to bude stačit. Třicet milionů je zbožné přání. My nebudeme mít bohaté sponzory, jsme začínající malá strana a investice do ní jsou riskantní," připouští Zeman.

"Nedomnívám se, že výsledky voleb rozhodují peníze. Byl jsem vždy optimista a vážil si inteligence voličů. Ta se pomalu zvyšuje, inteligence politiků ale razantně klesá. Inteligentní volič nebude reagovat na billboardovou kampaň. Koneckonců, kdyby reagoval, tak je teď Olga Zubová premiérkou," řekl Zeman ve vysílání Rádia Česko.

Jedině přímá volba

Zeman zopakoval i to, že případnou kandidaturu na příštího českého prezidenta přijme jen tehdy, bude-li prezident volen přímo.

"Poslanci a senátoři se kompetence volby prezidenta nevzdají. Přišli by o rozkošný pocit handrkovat se v kuloárech, kdo bude, a nebude prezident," odhaduje ale Zeman.

Marián Vojtek, Ondřej Černý, Robert Břešťan Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme