Za mačetový útok v Novém Boru dostali pachatelé tresty od 3 do 16 let

Krajský soud v Liberci vynesl rozsudek v kauze takzvaného mačetového útoku, ke kterému došlo před dvěma lety v Novém Boru na Českolipsku. Tři z pěti útočníků dostali tresty za pokus o vraždu, zbylí dva za ublížení na zdraví. Dva z odsouzených jsou nezletilí. Tresty se pohybují v rozmezí 3 až 16 let. Rozsudek zatím není pravomocný.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pachatelé mačetového útoku v Novém Boru dostali tresty. Na snímku Vojtěch Husák, kterému soud určil 16 let vězení

Pachatelé mačetového útoku v Novém Boru dostali tresty. Na snímku Vojtěch Husák, kterému soud určil 16 let vězení | Zdroj: ČTK

Nejpřísnější trest – 16 let vězení – dnes soudkyně Eva Drahošová vynesla nad devětatřicetiletým Vojtěchem Husákem, který byl podle soudu vůdčí osobou celého útoku. Navíc se prý choval vůči napadeným velice zákeřně a brutálně.

Brutalitou soud odůvodnil vysoký trest i u Jakuba Žigy, kterému určil 15 let ve vězení, a s úmyslem zabíjet podle soudu útočil mačetou a tyčí také jeden z mladistvých, který by, s přihlédnutím k věku, měl ve vězení strávit 5 let.

Přehrát

00:00 / 00:00

K rozsudku nad pachateli mačetového útoku mluvili na Radiožurnálu je místostarostka Nového Boru Stanislava Silná a ředitel Agentury pro sociální začleňování Martin Šimáček

„Tresty byly vynesené takto přísné vzhledem k obzvláštní brutalitě toho útoku, tomu, že byl skupinový, že těch pachatelů bylo více, že napadli v podstatě neozbrojené hosty baru a zejména proto, že obžalovaní se dopustili toho zločinu na více osobách, tedy že někteří z nich se pokusili způsobit smrt více osobám,“ uvedl státní zástupce Radim Kadlček.

Zbylí dva obžalovaní Antonín Synu a další mladistvý dostali 3 a 3,5 roku vězení. Soud je uznal vinnými z těžkého ublížení na zdraví, kde je nižší trestní sazba.

Novoborští vítají, že v kauze mačetového útoku padl verdikt, ne všem se však líbí

Číst článek

„Příbuzní obžalovaných rozsudek přijali s neskrývaným zklamáním. Naříkali a vyhrožovali odvetou. Podle nich jsou tresty přísné, když obžalovaní nikoho nezabili. Plakali i mladiství odsouzení, soudkyně jim dokonce dovolila si při vynášení rozsudku sednout,“ popsala dění při vynášení rozsudku redaktorka Českého rozhlasu Ivana Bernátová.

Než soudkyně verdikt vysvětlila, byla soudní síň skoro prázdná, protože ji všichni, kteří nahlas hodnotili výši trestu, museli na její výzvu opustit.

Příbuzní odsouzených v kauze novoborského mačetového útoku přijali verdikt emotivně | Foto: ČTK

Právě kvůli očekávaným silným emocím a obavám z neadekvátních reakcí veřejnosti hlídali v síni zakuklení těžkooděnci a venku střežili justiční palác policisté se psy.

Soudkyně dnes také rozhodla o propuštění Sunua z vazby, proti tomu však podal státní zástupce stížnost. Sunu tak zatím ve vazbě zůstává.

Rozsudek zatím není pravomocný. Někteří obžalovaní se odvolali nebo si nechali lhůtu na rozmyšlenou, stejně tak státní zástupce.

„Ten exces bylo jakési vybočení“

K útoku došlo 7. srpna roku 2011 v novoborském baru Pivní pomoc. Syn jednoho z obžalovaných měl v baru konflikt. Jeho otec poté svolal své příbuzné a známé a šel syna do baru pomstít. Vzali si na to mačety a hole a bez varování zaútočili.

Pět mužů napadlo pět lidí, obsluhu a hosty podniku. Dva ze zraněných jen těsně unikli smrti. Jeden si ponese následky do konce života, lékaři mu museli nahradit kus lebky platinovou destičkou a půjde zřejmě i na další operace.

Incident měl dohru v podobě vlny protiromských demonstrací v severních Čechách, protože útočníci byli Romové.

Pachatelé mačetového útoku z Nového Boru dostali tresty. Na snímku odsouzený Jakub Žiga | Foto: ČTK

Podle novoborské místostarostky Stanislavy Silné to sice kolem soužití mezi většinovou společností a romskou menšinou na různých místech v České republice „vře pod pokličkou“, ona sama však v Novém Boru nějaké vážné problémy nevidí.

„Ten exces před těmi dvěma lety bylo jakési velké vybočení, protože v Novém Boru ani nemáme nějak sociálně vyloučenou lokalitu, jak se tomu říká, takže řekla bych, že soužití Romů a většinové společnosti je poměrně v klidu,“ poznamenala místostarostka.

Přesto se podle ní město romské menšině věnuje. „Od té doby, co se ta kauza stala, tak máme i prevenci kriminality, máme dva romské asistenty prevence kriminality, kteří mají, bych řekla, autoritu mezi svými spoluobčany, spolupracují s městkou policií, s Policií České republiky,“ uvedla Silná.

Ředitel Agentury pro sociální začleňování Martin Šimáček připomíná i kontakt agentury se sociálním odborem Nového Boru.

„Ozvali se nám, není to tak dávno, se žádostí o podporu při rozvoji dalších sociálních služeb. Takže si myslím, že tohle může být ta cesta, jak situaci v Novém Boru dostatečně dostabilizovat, aby Nový Bor nebo Novoborští nemuseli do budoucna řešit žádné problémy v soužití,“ poznamenal Šimáček.

Jednání místo výhrůžek

K výhrůžkám, které zazněly po vynesení rozsudku, místostarostka Silná řekla, že město bude s rodinami odsouzených vyjednávat.

„Ale kdo hlavně s nimi bude hovořit, jsou jejich obhájci a vůbec orgány činné v trestním řízení, takže takhle. Ale samozřejmě ty emoce dneska, věřím tomu, že byly veliké, i když jsem na tom soudním líčení nebyla,“ dodala Silná.

I podle Šimáčka je nyní zapotřebí s příbuznými odsouzených pracovat a pomoci jim, aby situaci neřešili emotivně. „Aby se s tím dokázali vyrovnat a aby to právě neznamenalo nějaké sociální napětí mezi touto rodinou a zbytkem obyvatelstva,“ řekl Šimáček.

Podle něj mohou pomoci jak sociální pracovníci, tak probační a mediační služba či specializované neziskové organizace.

Ivana Bernáthová, Český rozhlas, Vojtěch Kouřímský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme