Za nadstandardní služby si lze u lékařů připlatit

Od 1.ledna platí nový katalog dohodnutých služeb, poskytovaných lékaři na výslovnou žádost pacienta v rámci ambulantní péče, která není hrazena zdravotními pojišťovnami. Katalog obsahuje už známé služby, jako je platba za zdravotní prohlídku kvůli vydání řidičského nebo zbrojního průkazu, za vstupní zaměstnaneckou prohlídku nebo za vystavení duplikátů neschopenek.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

lékař

Nově jsou do katalogu zařazeny platby za vystavení zdravotní zprávy v cizím jazyce, lékařskou konzultaci mimo ordinační hodiny, konzultaci rodinných či sociálních problémů nebo neindikovanoou návštěvu doma.

Platby u lékařů se od nového roku příliš nezměnily. Česká lékařská komora sice vydala seznam nadstandartních služeb, za které budeme platit přímo v ordinacích, většinou se ale jedná o vyšetření, za která se platilo i dřív. Potvrdila nám to liberecká lékařka Jana Oušková. "Pokud třeba pacient si přeje, aby jeho ošetřující lékař byl přítomen u jeho operace, To není jeho povinnost, ale je to čas, který tam stráví, ale ten lékař to může udělat za to, že se dohodnou na ceně. To jsou novinky, jinak v tom katalogu jsou služby, které jsou placené už dávno, jsou to věci, které pacienti potřebují ve svém vlastním zájmu: vyšetření na řidičské a zbrojní průkazy, vstupní prohlídky a tak dále. To není nic, co by bylo nového."

Právě s platbami za tato vyšetření ale pacienti často nesouhlasí. Lidé jsou ochotní připlatit si za kvalitnější služby, nelíbí se jim ale zpoplatnění výpisů ze zdravotní dokumentace. "Pokud opravdu mi jsou schopni pomoci, tak jsem schopen zaplatit, ale pokud jsou to nějaké poplatky na nějaká potvrzení, tak se mi to zdá zbytečné, když platím zdravotní pojištění měsíčně." ..."Nelíbí se mi, že musím platit za potvrzení na školy nebo řidičák. Platila jsem asi 50 korun, není to moc, ale myslím, že lékaři berou své platy a taky si platím zdravotní pojištění, takže by to měla platit pojišťovna."

Přehled služeb vydala Česká lékařská komora a lékaři by ho měli mít vyvěšen v ordinacích. Katalog dohodnutých služeb poskytovaných na žádost pacienta v rámci ambulantní péče schválil listopadový sjezd komory. Zatím neobsahuje ceny, protože podle vyjádření prezidenta komory Davida Ratha chtějí lékaři předejít nařčení z kartelové dohody. Počkají proto na vyjádření Úřadu pro hospodářskou soutěž.

Proti katalogu není ani ministr zdravotnictví Bohumil Fišer. Už dříve řekl, že nemá nic proti tomu, aby si pacienti zaplatili za služby mimo zdravotní péči, které zvyšují jejich komfort. Ministerstvo má podle něj pouze podmínku, aby standardní péče byla i nadále poskytována bezplatně, kvalitně a pro každého.

Milan Kopp, Ivana Bernáthová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme