Za napadení záchranáře mají hrozit větší tresty

Lidem, kteří napadnou záchranáře, budou hrozit přísnější tresty. Poslanci dnes schválili novelu trestního zákona, podle které bude útok na zdravotníky a hasiče považován za přitěžující okolnost. Pokud s normou bude souhlasit i senát a podepíše ji prezident, soud bude moci v takových případech uložit vyšší trest.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Resuscitace zraněného

Resuscitace zraněného | Foto: Jan Rosenauer

Novelu navrhl poslanec a stínový ministr vnitra ODS Ivan Langer. Je reakcí na opakované případy napadení zdravotníků, hasičů a dalších záchranářů v posledních letech. V dolní komoře ji dnes podpořilo 108 ze 182 poslanců, proti jich bylo 41.

Novela nepočítá s konkrétními tresty pro lidi, kteří záchranáře napadnou,ale rozšiřuje okruh přitěžujících okolností, ke kterým musí v takových případech soud přihlédnout. "Bude to znamenat, že pachatelé takovýchto útoků budou odcházet od soudů z podstatně přísnějšími tresty než tomu bylo dosud," řekl Langer.

Nyní soudy mnohdy ukládají tresty spíše menší. Třeba v srpnu propustila policie devatenáctiletého mladíka, který na Rakovnicku napadl lékaře záchranné služby a způsobil mu otřes mozku a zlomeninu nosu. Podle rakovnického státního zástupce neexistovaly důvody pro to, aby muž skončil ve vazbě.

Přitěžující okolností je nyní třeba to, když pachatel způsobí trestným činem vyšší škodu, svede k trestnému činu osobu mladší 15 let nebo při spáchání trestného činu využije něčí bezbrannost. Útok na záchranáře dosud mezi přitěžující okolnosti nepatří.

Fyzický útok, po němž skončí zraněný záchranář v nemocnici, tak nyní může být podle právníků kvalifikován jako úmyslné ublížení na zdraví a soud může potrestat útočníka podmíněným trestem nebo veřejnými pracemi. Když ale bude tento útok považován za přitěžující okolnost, soud se bude moci přiklonit k vyššímu trestu.

Langrova novela by měla posílit nejen ochranu zdravotníků, hasičů a dalších profesionálních záchranářů, ale i řadových občanů, kteří by se náhodně ocitli v situaci, kdy někomu budou zachraňovat život, zdraví či majetek a přitom je někdo napadne.

Iniciativy se mezitím chopili i sami záchranáři. Ředitel pražské záchranné služby Zdeněk Schwarz se před časem rozhodl nečekat na rozhodnutí politiků a uspořádat pro podřízené kurzy sebeobrany. K podobnému kroku přistoupily i posádky olomouckých sanitek.

Milada Richterová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme