Za nárůst extremismu nemohou média, tvrdí odborník

V českých médií během posledních dvou let nápadně stoupl počet zpráv o pravicových extremistech. Nejvíce medializovanou událostí byl žhářský útok na romský dům v severomoravském Vítkově. Rozsáhlou analýzu obrazu pravicového extremismu v českých médiích teď zpracovala společnosti Newton Media ve spolupráci s Nadací Open Society Fund Praha.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ve vestibulu metra Náměstí republiky

Ve vestibulu metra Náměstí republiky | Foto: Jan Rosenauer

„Téma pravicového extremismu je ve společnosti obecně vnímáno velmi citlivě. Média se snaží objektivně referovat, mají ale tendenci vulgarizovat, víceméně ale plní svoji roli,“ míní odborník na extremismus Michal Mazel. Podle něj neexistuje spojitost mezi četností zmínek o extremistech a jejich rostoucí popularitou v Česku.

Přehrát

00:00 / 00:00

Odborník na extremismus Michal Mazel

Analýza zkoumala přes 30 tisíc příspěvků z let 2008 až 2010. Před medializovaným útokem ve Vítkově převažovaly neutrálně zabarvené zprávy, bylo jich 52 procent. Po útoku se poměr otočil a 62 procent všech zpráv vyznělo negativně.

„Byla to v posledních letech zlomová událost. Dlouho se nevědělo, kdo za tím útokem je. Po odhalení pachatelů to vyvolalo obrovskou vlnu společenské nevole,“ vysvětlil Mazel.

Podle analýzy extremistické skupiny záměrně jednají tak, aby překročily práh pozornosti médií. Podle Mazla jim jde o to, aby nasměrovaly své případné sympatizanty ke svým médiím.

„Dnes už pro extremisty není žádný problém mít svá vlastní média, do kterých pumpují svojí propagandu,“ řekl Mazel a dodal, že ve srovnání se zahraničím pořád ještě patříme k zemím se zodpovědnějšími sdělovacími prostředky.

„Postrádám ale například to, že se média nevěnují pachatelům extremistických činů. Nehledají co je to za lidi, jakou mají minulost, z jakého prostředí pocházejí. Lidé by si potom lépe dovedli představit, proč se z někoho stane pravicový radikál, dodal odborník na extremismus Michal Mazel.

Igor Maňour, Helena Berková, Václav Sochor Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme