Za nevýhodné smlouvy v Aeru možná padnou další obvinění

Trestním stíháním bývalého prezidenta a předsedy představenstva Aera Vodochody Petra Hory pravděpodobně neskončí kauza uzavírání nevýhodných smluv na montáž vrtulníků s firmou Sikorsky. Policejní mluvčí Soňa Budská Radiožurnálu potvrdila, že případ předají vyšetřovatelé odborníkům z protikorupční policie.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sikorsky S-76C+ | Foto: Lynton Aviation

Budská dodala, že případ zároveň začne dozorovat pražské vrchní státní zastupitelství. "V dalším vyšetřování se bude nutno zaměřit na přesnou výši způsobené škody, která může byt vyšší než dosud uváděná, a to 2,4 miliardy korun, a na míru zavinění konkrétních osob. Tudíž nelze vyloučit obvinění dalších lidí," potvrdila policejní mluvčí.

Vyšetřovatelé viní Horu z toho, že zbrojovce úmyslně způsobil miliardové škody, protože v dubnu 2000 podepsal smlouvy s firmou Sikorsky sám. Hora se hájí tím, že o uzavření kontraktu rozhodlo vícečlenné představenstvo Aera a že mu podpis smluv uložilo. To potvrdily Radiožurnálu i zdroje blízké ministerstvu průmyslu a obchodu.

Většina lidí, která byla tehdy v představenstvu a dozorčí radě z továrny už odešla. Ne ale všichni. Třeba Jaromír Hejda a Jan Borýsek byli do řídících orgánů znovu dosazeni letos v únoru. "Pokud jde o členství těchto pánů v dozorčí radě, pan Hejda je ředitelem odboru České konsolidační agentury, významného akcionáře Aera, a pak Borýsek je předsedou odborové organizace," uvedl předseda dozorčí rady Aera Václav Srba.

Další informace se dozvíte v dopoledním pořadu Pod kůži, který Radiožurnál vysílá krátce po půl jedenácté.

Martin Hromádka, Pavel Otto Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme