Za obchod s antidepresivy si má ostravský vězeňský lékař odsedět 11 let

Bývalého ostravského vězeňského lékaře Antonína Strapinu poslal dnes Krajský soud v Ostravě na 11 let do vězení za obchod s léky. Jeho komplic Vlastimil Hýža odešel s trestem o rok nižším. Celkem prodali nelegálně léky za 5,6 milionu korun. Rozsudek ještě není pravomocný. Hýža se na místě odvolal, Strapina se jednání neúčastnil. Žalobkyně si ponechala lhůtu na rozmyšlenou.

Ostrava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vlastimil Hýža (vpravo) přichází ke krajskému soudu v Ostravě, který začal 17. července projednávat jeho případ. Muž podle obžaloby získal a nezákonně dál prodal léky na spaní v hodnotě zhruba 1,6 milionu korun | Foto: Jaroslav Ožana | Zdroj: ČTK

Takové tresty soud vynesl už jednou. Vrchní soud ale případ vrátil a žádal doplnit dokazování. V druhém kole soudkyně tedy tresty zopakovala. V případě Strapiny navíc udělil soud trest zákazu činnosti. Nesmí sedm let po propuštění pracovat jako lékař. Navíc musí zaplatit peněžitý trest dva miliony korun. Hýžovi soud zabavil čtyři miliony korun.

Bývalý lékař ostravské věznice Strapina podle obžaloby ve velkém nakupoval léky, které dál prodával se ziskem dalšímu obžalovanému a ten je pak nabízel přes internet. Celkem podle žalobkyně utržil více než 5,6 milionu korun.

Šlo o různé druhy medikamentů, například léky tlumící chuť k jídlu - Adipex nebo antidepresiva a léky tlumící úzkost, jako jsou Neurol, Lexaurin nebo Xanax. Podle obžaloby se jeden z odběratelů nelegálně prodávaných tablet stal na těchto lécích závislý.

Hýža se u soudu přiznal. Bývalý vězeňský lékař se snažil hájit tím, že léky pouze nakupoval a s jejich nelegálním prodejem neměl nic společného. Za prodejem léků podle něj stál jeho bývalý zaměstnanec, který však již nežije.

Strapina tvrdí, že si v objektu vedle svého domu chtěl pořídit a provozovat ambulanci pro movité klienty zaměřenou právě na léčbu depresí či pomoc s hubnutím, proto nakupoval ve větším množství léky.

Právě jeho zaměstnanec, který mu podle jeho slov dlužil peníze, mu údajně vedl evidenci léků nebo se staral o práce spojené s renovací a přípravou objektu. Strapina během své výpovědi uvedl, že v objektu se stalo asi pět nebo šest havárií, během nichž byly léky za téměř tři miliony korun poškozeny.

Dodal, že zničené léky pro něj měl v lékárně zlikvidovat právě jeho zaměstnanec. Nikdy prý po něm tuto práci přímo nekontroloval. Na to, zda byly léky zlikvidovány, se nezeptal ani v lékárně, kam pravidelně léky jezdil nakupovat.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme