Za odvoz smíšeného odpadu budou moci obce vybírat až tisíc korun ročně na hlavu

Za odvoz odpadků si lidé připlatí. Obce totiž budou moci vybírat poplatek až tisíc korun na obyvatele za rok. Umožňuje jim to senátní verze novely, kterou dnes schválili poslanci. Cena za odvoz odpadu tak oproti současnosti stoupne na dvojnásobek.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

přeplněné popelnice, odpadky | Foto: Eva Odstrčilová

Z 250 na maximálně 750 korun by obce mohly podle novely zvýšit poplatek za svoz smíšeného odpadu. Cena 250 korun za odvoz tříděného odpadu se nezmění.

„Poplatek se bude nadále skládat ze dvou složek. Jedna ve výši 250 korun fixní za tříděný odpad. Druhá složka, která se může navýšit nad stávajících 250 korun, se bude odvíjet od maximálně skutečných nákladů, které obec za likvidaci komunálního odpadu má,“ upřesnila autorka normy Helena Langšádlová z TOP 09.

Podle autorů novely z TOP 09 množství obcí na likvidaci odpadů doplácí. Částka se také po deset let neměnila.

Předlohu kritizuje opozice i komunisté. Podle Václava Zemka z ČSSD zvýšení poplatku ještě víc zatíží rozpočty domácností.

„Je to samozřejmě další navýšení zátěže obyvatelstva, byť salámovou metodou, že se kousek přidává - tu se zvýší DPH, tu se zvýší poplatky, tu se zvýší jiné poplatky, a zátěž obyvatelstva neustále narůstá,“ řekl Zemek.

Pokud normu podepíše prezident, začne platit od ledna 2013.

Martina Spěváčková, Simona Bartošová, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme