Za ošetření Čechů v Evropské unii zaplatily tuzemské pojišťovny 355 milionů korun

Češi vloni využili v ostatních státech Evropské unie zdravotní péči za 355 milionů korun. Takovou sumu za své klienty zaplatily zdravotní pojišťovny. Zhruba polovina z celkové částky putuje na Slovensko, kde se čeští turisté zraňují nejčastěji. Následuje Německo a Polsko.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lékař

Lékař | Zdroj: AFP

Za letošní letní sezonu byly v zahraničí hospitalizované už dvě desítky Čechů. Nejčastěji kvůli dopravním nehodám a žaludečním problémům.

Podle Václava Janalíka z Centra mezistátních úhrad by čeští občané měli v unijních zemích počítat s tím, že se na ně vztahuje spoluúčast:

"Jako český pojištěnec mám při pobytu ve státech EU, EHS a ve Švýcarsku nárok na úhradu zdravotní péče. V těchto státech mám jistotu, že pokud jsem ošetřen ve zdravotnickém zařízení, tak zaplatím maximálně to, co platí místní pojištěnci."

Česko navíc nepatří k zemím, které za ošetření svých pacientů v zahraničí dluží. Důvodem je i fakt, že zdravotní pojištění je u nás povinné.

"To, že je u nás zdravotní pojištění povinné, je samozřejmě klíčovou záležitostí, protože i když člověk na pojištění dluží, tak zdravotní pojišťovnu tento fakt nezbavuje povinnosti za pojištěnce hradit zdravotní péči. České zdravotní pojišťovny hradí péči za všechny své pojištěnce bez ohledu na jejich platební morálku," doplňuje Hanzlík.

Přečtěte si také:
Nejčastějšími zahraničními pacienty v Česku jsou Slováci, Němci a Rakušané

Václava Marešová, Lenka Rafaelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme