Za padělanou lustraci dostal bývalý funkcionář ČSSD Kuš pokutu

Okresní soud v Ostravě potrestal bývalého vysokého funkcionáře ČSSD Mariána Kuše. Musí zaplatit 100.000 korun. Pokud nezaplatí, hrozí mu pět měsíců vězení. Podle verdiktu se Kuš prokazoval padělaným lustračním osvědčením, a tak poškodil ministerstvo vnitra.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

M. Kuś a lustrace | Foto: František Tichý | Zdroj: Český rozhlas

Příběh někdejšího vysokého funkcionáře ČSSD se začal odvíjet před krajskými volbami před čtyřmi roky. Strana žádala po svých lidech, aby předložili lustrační osvědčení, že se s komunistickou policií nikdy nezapletli.

Od Mariána Kuše přišlo faxem, a to negativní. Tedy, že s StB nikdy nespolupracoval. Jenže podle nového rozsudku už v té době měl dvě lustrační osvědčení, která dokazovala, že byl agentem komunistické tajné policie. "Předstíral, že je z hlediska komunistického režimu bezúhonný, což nebyl," říká žalobce Petr Jurka.

Vše vyšlo najevo, když zástupci občanského sdružení Těšínské zrcadlo v archivech ministerstva vnitra našli svazek Mariána Kuše. Měl být nasazován do církevního prostředí a krycí jméno měl Kuzmo.

"V podstatě je několikrát jasně napsáno jeho rukou, že přijal peníze spojené s jeho náklady pro danou akci od pracovníka StB. V několika případech to dokonce podepsal jako Marián Kuš," říká člen sdružení Petr Šulík.

Jenže lidé ho zvolili i proto, že věřili opaku, tedy, že agentem nikdy nebyl, a proto podle soudkyně poškodil demokracii v této zemi, protože obelhal voliče. A navíc narušil důvěru v ministerstvo vnitra, které tyto dokumenty vydává.

Kušův obhájce Karel Ležatka na místě podal proti verdiktu odvolání: "Ministerstvo vnitra je ten orgán, který může za celou tu taškařici, která se tady vyvinula. Je to ministerstvo vnitra, které nepostupovalo v souladu se zákonem. A jestli se má nyní ministerstvo tvářit jako poškozený jednáním pana Kuše, tak je to naprosto absurdní," dodal obhájce.

Milan Kopp, Andrea Brtníková, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme