Za padělky knihy o Potterovi vyměřil soud pokutu 300 tisíc a roční podmínku

Tři sta tisíc korun musí zaplatit šéf Ottova nakladatelství Vlastimil Svoboda za neoprávněný prodej pirátských výtisků knihy Harry Potter a Ohnivý pohár. Odvolací městský soud v Praze tak navýšil původní rozsudek o sto tisíc korun a uložil Svobodovi podmíněný trest s odkladem na dva a půl roku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Harry Potter a Ohnivý pohár | Foto: Albatros

Vlastimil Svoboda si knihy nechal vytisknout na Slovensku, a pak je v Čechách prodával za 140 korun. Originál českého vydání, ke kterému mělo práva pouze nakladatelství Albatros, se prodával za 490 korun. Právní zástupce Albatrosu Jaroslav Jandus vysvětluje, jakým způsobem se prokázalo, že jde o padělek:

"Co se týče kupujícího, tak se domnívám, že ten plagiát byl vyhotoven dost zdařile. Takže osoby, které to kupovaly, de facto měly za to, že kupují originál. Kvalita byla předmětem zkoumání a výhradní výrobce při náhledu na ten titul naprosto jednoznačně zkonstatoval, že se nejedná o výrobek, který by realizoval on. V tu chvíli se prokázalo, že se skutečně jedná o plagiát, který je vyrobený jinde."

Poškozené nakladatelství Albatros je s rozsudkem spokojeno, ale podle slov Jaroslava Janduse se ještě musí vyřešit náhrady škody: "Vyčkáme až na písemné vyhotovení rozsudku s tím, že potom zareagujeme a uvidíme, jakým způsobem se k celé věci postavíme. Zda-li podáme samostatnou žalobu, nebo se budeme dovolávat. Ale domnívám se, že důvody pro to uplatnění jsou."

Jde o první případ, který se podařilo prokázat a který dospěl až k rozsudku. Jaroslav Jandus přitom upozorňuje, že podobných případů je víc, ale obtížně se prokazují: "Bohužel takováto činnost se tady provozuje v širším měřítku - možná ne v tolika počtech kusů. Albatros v minulosti takové případy řešil, ale v podstatě nikdy to nedopadlo až do této finální podoby. Vždycky to skončilo nedostatkem doložení určitých skutečností, které jsou vždycky problematické, protože záleží na tom jakým způsobem se zajistí kopie a tak dále."

Jan Herget Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme