Za pětiletým vězením pro poslance Pekárka je korupce při prodeji pozemku

Poslanec Roman Pekárek dnes nastupuje do vězení, protože si podle soudu ještě jako místostarosta Kolína řekl o milionový úplatek. Ten měl dostat za prodej devítihektarového pozemku v průmyslové zóně, kde měla vzniknou továrna na stavební díly a sluneční elektrárna. A protože ze schůzky existuje záznam, Pekárek míří na pět let za mříže.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Roman Pekárek, který 7. listopadu v Praze na schůzi Sněmovny složil poslanecký slib, mluví s novináři

Roman Pekárek, který 7. listopadu v Praze na schůzi Sněmovny složil poslanecký slib, mluví s novináři | Zdroj: ČTK

„Rád bych teda, tak abysme to měli nějak jaksi průchozí, tak jak jsem říkal milion.“

Záznam z léta 2009, na kterém Roman Pekárek žádá o milion podnikatele Petra Ličku, je podle soudu naprosto průkazný. Zvlášť když tehdejší místostarosta dál popisuje, jak se úplatek rozloží do čtyř splátek v průběhu půl roku.

Přehrát

00:00 / 00:00

O okolnostech Pekárkova provinění natáčel Petr Sehnoutka

Peníze Pekárek nakonec nedostal. Ale za to, že o ně žádal, dostal pět let vězení. Pravost nahrávky oba aktéři zpochybňují. Pekárek tvrdí, že někdo zneužil jeho hlas.

„Jak se k němu dostal, nevím, někde pravděpodobně nahrával, asi vícekrát. Tím došlo ke zneužití,“ uvedl Pekárek.

Vše se točí kolem devíti hektarů v kolínské průmyslové zóně Šťáralka. Podnikatel Petr Lička o ně projevil zájem v létě 2009. V dalších dnech se schází s Romanem Pekárkem. A to jak na radnici, tak mimo ní, připouští bývalý místostarosta:

Roman Pekárek se stal poslancem letos 9. listopadu jako náhradník za jednoho z trojice rebelujících občanských demokratů. Koalici už pomohl prosadit daňový balíček, církevní restituce nebo zavedení reformního druhého důchodového pilíře. Členství v ODS po nátlaku straníků pozastavil, poslaneckého mandátu se ale nevzdal. Vláda má ve sněmovně jen křehkou většinu a jeho hlas potřebuje.

„Pokud jsme se bavili někde mimo, tak jsme se bavili spíšeno věcech jiného typu, o životě, o podnikání. Já jsem při té příležitosti panu Ličkovi zpravidla zprostředkovával některé technické věci. Například jsem mu předal dokument, ve kterém byly vypsané omezení vyplývající z územního plánu na tom místě.“

V září 2009 zastupitelstvo pozemky prodává Ličkově firmě za 15 milionů korun. Jak se podle pozdějšího znaleckého posudku ukazuje, je to 26 milionů korun pod cenou. Pro případ, že by někdo kupoval pozemky na spekulace, si ale město do smlouvy dává předkupní právo. Jenže toho se hned po měsíci na žádost podnikatele vzdává, říká Pekárek:

„Těsně po prodeji žádá město, aby využilo předkupní právo s tím, že prodává jiné společnosti. Sám ty pozemky využívat zjevně nechtěl.“

Petr Lička ale odmítá, že by s pozemky chtěl spekulovat. V e-mailu pro Radiožurnál jen připustil, že chtěl parcely dále pronajímat:

Přehrát

00:00 / 00:00

Krátce před nástupem Romana Pekárka k výkonu trestu s ním mluvil reportér ČRo Petr Sehnoutka

„Část pozemku jsme chtěli pronajmout na zřízení fotovoltaické elektrárny, aby nám výtěžek za pronájem pomohl k financování vybudování našeho firemního dvora a podnikatelských buněk.“

Z projektu ale kvůli snížení výkupních cen elektřiny sešlo. Podnikatel se chce ke svému původnímu záměru vrátit až podle svých slov očistí své jméno v této kauze.

Současný kolínský starosta Vít Rakušan říká, že pozemky jsou pronajaté zemědělcům, a tak město nemá problém ani s jejich současným stavem.

Poslanec Roman Pekárek nastoupí do vězení. Mandát chce vykonávat i za mřížemi

Číst článek

Petr Sehnoutka, pir Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme