Za plomby chceme zaplatit. Zubaři se o pomoc obrací na politiky

Zubaři chtějí, aby si pacienti platili obyčejné amalgámové plomby. Částka 1,5 miliardy korun, kterou zdravotní pojišťovny na ně ročně vydají, by se podle nich dala lépe využít na prevenci zubního kazu. V otevřeném dopise dnes prezident České stomatologické komory (ČSK) Pavel Chrz požádal politiky, aby veřejnosti sdělili, že za zubní péči budou muset pacienti platit více peněz.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

První pacient nového zubaře v Chrastavě MUDr. Aldeeba Muhannada starosta Michael Canov | Foto: Jana Zahurancová

„Situace se neřeší a je čím dál horší. Pochopili jsme, že je potřeba udělat ráznější krok než se jen snažit přesvědčovat. Snažíme se politikům vysvětlit, že situace je nadále neudržitelná,“ říká prezident ČSK Pavel Chrz.

Požadavek na vynětí plomb z veřejného zdravotního pojištění opakují zubaři neúspěšně už dlouhou dobu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Pacienti by si měli platit amalgámové plomby, žádají stomatologové. Více s prezidentem ČSK Pavlem Chrzem

V roce 2012 vyslyšel jejich požadavek tehdejší ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) a navrhl vynětí úhrad za plomby z plateb pojišťoven. Plomby na pojišťovnu měly být jen pro děti a seniory, lidé v produktivním věku by si je platili sami. Návrh tehdejší vládní koalice ale zamítla.

S vynětím plomb z úhrad pojišťoven nesouhlasí ani nynější ministr Svatopluk Němeček (ČSSD).

„Ošetření zubního kazu je onemocnění sice velmi frekventované – je to asi nejrozšířenější civilizační choroba – ale je totálně ovlivnitelné pacientem. Pacientů, kteří i když se o sebe starají, a přesto se u nich tvoří ve větším množství kazy, je strašně málo. Jsou to pacienti s celkově velmi závažnými onemocněními, které se projevují v ústní dutině,“ uvádí Chrz.

Plomby patří k jedněm z nejčastějších výkonů, které zubaři provádějí. Ročně jich udělají 6,5 milionu. Průměrný náklad ordinace je 450 korun a pojišťovny hradí zhruba polovinu této částky.

Podle něj hrozí, že se pro část veřejnosti stane zubní péče časem nedostupnou - starší zubaři odejdou do důchodu a mladí nástupci budou ošetřovat za hotové.

„Myslím si, že mladí kolegové, kteří budou přicházet do praxe, neuzavřou smlouvu s žádnou zdravotní pojišťovnou a pacientům budou účtovat péči v hotovosti,“ předvídá budoucnost prezident ČSK.

Dopis dostali spolu s ministerstvem zdravotnictví také poslanci, senátoři, předsedové politických stran a ředitelé zdravotních pojišťoven.

Součástí dopisu jsou grafy, kterými zubaři svá tvrzení o neudržitelné situaci v oboru stomatologie dokládají. Vyplývá z nich, že podíl peněz přidělený na zubní péči klesá.

Veronika Sedláčková, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme