Za podvod za 75 miliónů osm let vězení

Na osm let do vězení poslal pražský městský soud někdejšího člena představenstva Realitbanky Petra Mandíka za zorganizování podvodu, který připravil První městskou banku o 75 milionů korun. Bývalí představitelé akciové společnosti Hotel Centrum Martin Šářec a Jiří Zeman byli odsouzeni k dvouletým podmíněným trestům s odkladem na čtyři roky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

soud | Foto: Nejvyšší soud

V únoru 1996 měli Šářec a Zeman z Mandíkova popudu uzavřít s První městskou bankou smlouvu na krátkodobý úvěr 75 miliónů korun. V požadovaném termínu ho ale nesplatili a při sjednávání smlouvy navíc uvedli nepravdivé údaje. Předseda soudního senátu Petr Braun zdůvodnil 8letý terst pro Mandíka tím, že právě on byl hlavním iniciátorem podvodu. Peníze šly totiž na jeho konta a konta jejich blízkých. Petr Mandík se ale cítí nevinen a na místě se odvolal. "Ve smyslu obžaloby jsem nikoho nepodvedl, nikoho jsem neuvedl v omyl a jediný důkaz, který měla obžaloba dokázat, jediný důkaz nebyl doložen."

Šářec a Zeman neměli z podvodu podle Petra Brauna ve finále žádný prospěch. Dvouletý trest s podmíněným odkladem na 4 roky proto považuje za přiměřený. Jejich obhájce Karel Jareš s tím ale nesouhlasí a ponechal si čas na rozmyšlenou. "Moji klienti byť mírný trest který obdrželi, si rozhodně nezaslouží. Neodpovídá tomu ani doba, ani právní kvalifikace, ani jejich jednání."

Odvolání zvažuje také státní zástupce Martin Omelka. Trest totiž naopak považuje za mírný. Případem se ještě bude zabývat Vrchní soud v Praze.

Markéta Kaclová, Viktorie Hošková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme