Za poslední dva týdny již druhá policistka spáchala sebevraždu

Včera večer spáchala třiadvacetiletá policistka z Ostravy sebevraždu. Za činem prý stály osobní problémy. Je to již druhý případ, kdy proti sobě žena pracující u policie obrátila zbraň. Podobně se tak stalo před dvěma týdny v budově pražského policejného ředitelství.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Strážník Městské policie Ostrava

Strážník Městské policie Ostrava | Foto: Silvie Mikulcová | Zdroj: Český rozhlas

Podle psychologa z Policejní akademie České republiky Radka Ptáčka se nejedná o ojedinělou událost. „Pokud nahlédneme do národních a i světových statistik, shledáme, že sebevražednost policistů v profesích spojených s držením zbraně je vzhledem k populačnímu průměru vyšší,“ míní psycholog.

Jak Ptáček tvrdí, může být důvodem to, že policisté a podobné profese mají ke zbrani blíž než ostatní. „Bohužel tu platí pravidlo, že příležitost dělá zloděje. Celá řada populace totiž uvádí, že někdy v životě uvažovali o sebevraždě, kterou v mnohých případech nespáchali jen proto, že nevěděli jak. Zbraň rozhodně představuje zkratku, jak sebevraždu spáchat,“ vysvětluje Ptáček.

Přehrát

00:00 / 00:00

S policejním psychologem Radkem Ptáčkem o výskytu sebevražd u policie

Přesto podle něj existuje metoda, jak vyloučit z výkonu takového povolání osoby, které mají zájem o práci u policie, ale psychicky by ji nemuseli zvládnout.

„První a základní podmínkou jsou velmi náročné vstupní psychologické testy. Jsou také nejvýznamnějším důvodem k odmítnutí žadatelů o práci policisty. Druhou podmínkou je protistresová průprava, která se může lišit. Jiná bude u vodní policie, jiná u speciálních složek. Tím nejdůležitějším je pak nácvik běžných situací, kdy se policista učí reagovat, a tak zvyšuje svou stresovou odolnost,“ uvádí.

Radek Ptáček ale přiznává, že nacvičit se sice dá leccos, ale v oblasti osobních problémů se všechno předvídat nedá.

Devětadvacetiletá policistka z Prahy, která ukončila svůj život před dvěma týdny na policejním ředitelství v Praze, po sobě také zanechala dopis na rozloučenou. V něm si stěžovala na šikanu v práci.

Psycholog Ptáček se domnívá, že toto psychické a fyzické omezování se sice objevuje napříč celou společností, ale vždy se daleko více vyskytovalo v povoláních, která se vyznačují vyšší mírou organizovanosti – tedy především u policie nebo armády.

Policejní psycholog však dodává, že se tomuto problému věnuje intenzivní pozornost na národních i mezinárodních konferencích a výcvikách.

Mariana Zapotilová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme