Za prezidentovy výroky o Peroutkovi chce jeho vnučka žalovat Česko

Vnučka Ferdinanda Peroutky Terezie Kaslová se rozhodla podat žalobu na Českou republiku kvůli výrokům prezidenta Miloše Zemana na adresu jejího dědečka. Bude požadovat omluvu za prezidentova slova pronesená na lednové konferenci Let My People Live. Tam prezident mluvil o selhávání elit a naznačil možnou Peroutkovu fascinaci nacismem. Podle něj měl Peroutka také napsat článek s názvem Hitler je gentleman.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ferdinand Peroutka | Foto: Archiv Slávky Peroutkové

„Pan prezident před pár měsíci osočil mého dědečka z fascinace nacismem a doložil to dvěma články, které údajnou fascinaci dokládají," řekla Terezie Kaslová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vnučka Ferdinanda Peroutky chce za prezidentovy výroky zažalovat Česko, ne přímo hlavu státu. Podle právníka Jana Kysely je šance na úspěch malá

„Jeden z článků všichni víme, že napsal pan Stránský pod pseudonymem, druhý článek neexistuje. Chtěla bych omluvu obzvlášť proto, že uráží a hanobí člověka, který se sám bránit nemůže,“ dodala Peroutkova vnučka.

Miloš Zeman pro Český rozhlas prohlásil, že se omluví jen v případě, že jeho kancelář článek nenajde.

„Jenom očekávám, kdy se najde. Jiří Ovčáček řekl, že to hledání dotáhne do června,“ řekl prezident Zeman, který stále trvá na tom, že článek viděl na vlastní oči.

Paní Kaslová a její právní zástupce se rozhodli zažalovat Českou republiku, ne přímo prezidenta Zemana, v žalobě na ochranu osobnosti.

Podle ústavního právníka Jana Kysely z Právnické fakulty Univerzity Karlovy to ale není správná volba, protože je to založeno na představě, že výroky prezidenta republiky jsou přičitatelné České republice. Tudíž odpovídá za to, co prezident říká, to podle Kysely ale z ničeho neplyne.

Žaloba republiky, ne prezidenta

„Pokud má někdo problém s výroky prezidenta republiky, tak je asi účelné žalovat prezidenta republiky. Má-li paní Kaslová pocit, že je prezident chráněn imunitou, tak má sice pravdu, nicméně je chráněn imunitou z hlediska trestního stíhání a imunitou přestupkovou,“ popsal ústavní právník Jan Kysela.

„Rozhodně není chráněn před postihem ze strany soudní moci v případě, že svými výroky zasahuje do práv třetích osob, což je tento případ. Takže prezidenta lze žalovat v rámci žaloby na ochranu osoby, a naopak si nemyslím, že lze žalovat Českou republiku kvůli jeho výrokům,“ vysvětlil Kysela.

Podle něj je šance Terezie Kaslové na úspěch s takovou žalobou minimální. „V případě, že by žalovala prezidenta, byla by to jiná věc,“ dodal Jan Kysela, vedoucí Katedry politologie a sociologie z Právnické fakulta Univerzity Karlovy.

Článek existuje, Peroutka ho ale nepsal

Článek, ve kterém se píše, že Hitler je gentelman, podle zjištění České televize sice opravdu existuje, jeho autorem ale není Ferdinand Peroutka. Navíc se ani nejmenuje Hitler je gentelman ale Nekamenujte proroky.

Nevyšel ve 30. letech, ale v září 1942. A nebylo to v Přítomnosti, ale v časopise Svět. Napsal ho někdo, kdo se podepsal J. Hr. a jen citoval výrok amerického geologa Waltera Bergmanna z přednášky v Los Angeles.

Ferdinand Peroutka | Foto: Český rozhlas

ČRo, Vojtěch Koval Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme