Za příliš malé písmo na obalech potravin bude hrozit pokuta až 10 milionů

Příliš malé písmo na etiketách potravin stále trápí řadu zákazníků. Špatně čitelné jsou například texty na velikonočních čokoládových figurkách, kde často splývají s barvou obalu. Výrobci přitom dosud prodejem takového zboží nic neriskují, to se ale už brzy změní.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čokoládová figurka - symbol moderních Velikonoc?

Čokoládová figurka - symbol moderních Velikonoc? | Foto: Fotobanka stock.xchng

Situace, kterou zná řada zákazníků. Bez brýlí nebo malé lupy by si ani nenakoupila.

„To vůbec nepřečtu, tady mám brýle… cukrovina z kakaové hmoty. Složení: cukr, ztužený rostlinný tuk, odtučňovací kakao, prášek, sušené mléko,“ zkoumá obal čokoládové figurky jedna ze zákaznic.

Přehrát

00:00 / 00:00

Za příliš malé písmo na etiketách potravin bude hrozit vysoká pokuta. Detaily od Květy Moravcové

Současná právní situace nedefinuje minimální velikost písma, a proto je na individuálním posouzení, zda zahájit správní řízení, vysvětluje Pavel Kopřiva ze Státní zemědělské a potravinářské inspekce.

Přesto se podle něj ohledně velikosti písma na obalech potravin blýská na lepší časy.

„Toto ošetřuje až evropské nařízení, které v České republice vstoupí v platnost v roce 2014. Definuje minimální velikost písma pro obaly od určité velikosti, a to přibližně na velikost písma novinového,“ upřesňuje Kopřiva.

Nové povinnosti by měly přinést také nové sankce. Výrobce, který bude klamat spotřebitele, by mohl dostat pokutu místo dosavadních tří milionů rovných deset.

Květa Moravcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme