Za první pololetí policisté vykázali z domova téměř 900 násilníků

Bílý kruh bezpečí eviduje za první polovinu letošního roku už 881 případů vykázání z domova kvůli domácímu násilí. Měsíčně tak muselo opustit byt na deset dní asi 126 násilníků nebo násilnic. Loni to přitom bylo měsíčně o sedm lidí méně.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Domácí násilí | Foto: Policie ČR

Nejvíc případů je v Ústeckém a Jihomoravském kraji a také v Praze.

Zatímco před pěti lety bylo v hlavním městě vykazováno měsíčně pět násilníků, letos je to už 14 případů za měsíc.

„Policie by to mohla využívat ještě více, každopádně nárůst vnímám tak, že policie se těmito případy více zabývá a dokáže konkrétně zasáhnout a situaci zlepšit. Převládá násilníků-mužů, protože ti asi potřebují ukázat své ego a bohužel ho ukazují na tom nejnesprávnějším místě,“ říká náměstek pražského primátora pro sociální oblast Ivan Kabický (ODS).

Podle odborníků za nárůstem násilí nemusí být jen agresivnější chování, ale i to, že vyšetřovatelé už mají s vykázáním mnohem větší zkušenosti a více ho využívají.

Domácí násilí patří v Česku mezi trestné činy od června 2004, od roku 2007 je možné vykázat násilníka z domu. Dosud bylo takto z vlastního domova dočasně vystěhováno 5688 lidí.

Zuzana Hálová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme