Za půl roku na silnicích zemřelo 263 lidí, hlavní příčiny jsou rychlost a nepozornost

Při dopravních nehodách zemřelo v první polovině letošního roku 263 lidí a 1111 se těžce zranilo. Vyplývá to z policejních statistik. Mezi hlavní příčiny těchto nejvážnějších nehod patří nepřizpůsobení rychlosti a to, že se řidiči nevěnují plně řízení.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dopravní nehoda kamionu na průtahu Karlovými Vary

Dopravní nehoda kamionu na průtahu Karlovými Vary | Foto: HZS Karlovarského kraje

U nejtragičtějších nehod jsou čísla o trochu příznivější než za stejné období loňského roku. Těžce zraněných je o 219 méně a nepatrně – o dva – klesl i počet těch, kteří při nehodách zemřeli.

„Je pozitivní, že pokračuje jakýsi trend snižování těch nejzávažnějších následků dopravních nehod,“ poznamenal ředitel dopravní policie Tomáš Lerch.

Celkem policie za první půlrok eviduje přes 43 tisíc nehod. Nejčastější příčiny spadají do kategorie „nevěnování se plně řízení“. Řidiči třeba telefonují nebo dělají něco jiného a nevěnují dost pozornosti autu, dopravním značkám či dění na silnici.

Svůj podíl má nepozornost při řízení i na těch nejtragičtějších nehodách, kde mezi příčinami dominuje nepřiměřená rychlost a přejetí do protisměru. „Které právě velmi často bývá následkem nevěnování se plně řízení,“ dodal Lerch.

Ubylo alkoholu, přibylo drog

Podle policejní statistiky ubylo meziročně lidí, kteří bourali pod vlivem alkoholu, bylo jich 1976, což je o 244 méně než loni. Naopak přibylo těch, kteří havarovali pod vlivem drog – loni jich do poloviny roku bylo 23, letos za stejné období 144. Podle Lercha však na tom může mít podíl větší používání testů na drogy.

V těchto dnech věnuje policie alkoholu a drogám za volantem kvůli četnějším kulturním akcím zvláštní pozornost.

„Tento víkend budeme pokračovat v tom zesíleném výkonu služby tak jako v předchozích dvou víkendech a samozřejmě na to budou navazovat regionální akce, které v těch víkendech budou zaměřeny především na požívání alkoholu a jiných návykových látek. Mnohdy rozdáváme detekční prostředky nebo nabízíme řidičům, aby se podrobili dobrovolně dechové zkoušce,“ doplnil Lerch.

Oběti dopravních nehod za I. pololetí (1970 - 2015) | Foto: ČTK

ČRo, Dominika Kvapilová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme