Za Radimeckého odchodem je prý politická dohoda - politici to odmítají

Ředitel Rady vlády pro koordinaci protidrogové politiky Josef Radimecký byl odvolán. Podle ministra a předsedy Legislativní rady vlády Jaroslava Bureše to bylo mimo jiné i kvůli mírnému postupu vůči marihuaně. Dalším důvodem byl podle něj například i nepořádek v účetnictví, které odhalil Nejvyšší kontrolní úřad. Sám Radimecký ale po svém odvolání řekl, že za jeho nedobrovolným odchodem stojí dohoda mezi premiérem Stanislavem Grossem a šéfem KDU-ČSL Miroslavem Kalouskem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

kokain

kokain | Foto: Netstof

Radimeckého nadřízený, ministr a předseda Legislativní vlády Jaroslav Bureš odvolání zdůvodňoval jednak nepořádkem v účetnictví, které na jeho úřadě odhalil, potom také tím, že Radimecký postupoval mírně proti marihuaně, čili tzv. měkkým drogám. Málo se prý pod jeho vedením zdůrazňovalo to, že i tyto drogy jsou zdraví nebezpečné, a tak se prý nepodařilo zabránit, aby Česká republika zaujímala přední místo v celoživotní zkušenosti s konopím a extází mezi šestnáctiletými.

Stejně tak odmítá tvrzení, že byl ve své funkci vůči měkkým drogám měkký. "Já si myslím, že jsem realista a to je ten hlavní přístup, který někdo hanlivě nazývá liberálním. Jsem vyhraněn i vůči alkoholu a tabáku. Nemyslím, že bych byl měkký. Nevím, co to znamená, nejsem politik, ale realista a škodí jakékoli drogy, které jsou užívány nerozumně. Budu rád, když ke konopným drogám konečně politici přijmou i alkohol a tabák."

Že by za odvoláním Radimeckého stáli lidovci, považuje Kalousek za absurdní představu. "Já jenom z pozice přesedy rozpočtového výboru jsem se mohl seznámit se zprávami NKÚ, které hodnotily úroveň hospodaření s veřejnými prostředky kanceláře toho pána, takže na základě zprávy NKÚ já jeho odvolání vítám a pevně doufám, že tam bude jmenován někdo odborně zdatnější."

Za odchodem Radimeckého vidí politickou hru i někteří psychiatři a uvádějí, že Radimeckého strategii v boji proti drogám chválili i zahraniční odborníci.

Markéta Kaclová, Milada Richterová, Vlasta Valentová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme