Za rakovinu může halda, řeklo ministerstvo

Za rakovinu některých obyvatel v okolí dolu Barré na Kladensku mohou zplodiny z hořící haldy. Vyplývá to z předběžných výsledků měření ministerstva životního prostředí. Jeho odborníci se na tuto lokalitu soustředili poté, co na konci loňského roku obyvatelé upozornili na vysoký počet rakovinových onemocnění.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

skládka

Geologové měřili hodnoty na šesti místech ve Vinařicích, Tuhani a v městské části Kladno - Švermov. Měření musí ještě do 25. května posoudit Státní zdravotní ústav.

Jak řekla Českému rozhlasu mluvčí ministerstva životního prostředí Rita Gabrielová, už nyní jsou ale výsledky alarmující. "Získali jsme údaje, které jsou desetkrát až řádově stokrát horší než přípustné riziko, takže předběžný závěr je, že lokalita Švermov v okolí haldy Barré a další čtyři stanice jsou poměrně rizikové vzhledem ke karcinogenitě," uvedla mluvčí. Počet onemocnění rakovinou v této oblasti zvyšuje také spalovaní uhlí v kamnech většiny tamních domácností, dodala.

Přehrát

00:00 / 00:00

R. Gabrielová: Výsledky měření

Měření ostatních institucí, například Státního úřadu pro jadernou bezpečnost, přitom obavy lidí nepotvrzovala, mluvčí postižených Šárka Tučková je proto s iniciativou ministerstva spokojená. "Ministerstvo životního prostředí měřilo víc než do té doby měřil okres a konečně se dobralo k nějakým výsledkům, které jsou sice špatné, ale aspoň se najde způsob, jak buď tyto složky eliminovat, nebo jakým způsobem obyvatelům pomoct," řekla.

Ladislav Pavlík, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme