Za rok a půl by mohli policisté, hasiči a celníci dostat přidáno

Policisté, hasiči, celníci a příslušníci vězeňské služby by mohli mít od roku 2005 měsíčně zhruba o 7 tisíc korun - tedy asi o třetinu - vyšší služební platy. Umožnit to má nový zákon, který schválila poslanecká sněmovna. Pokud normu v této podobě schválí i senát a podepíše ji prezident republiky, budou mít příslušníci bezpečnostních sborů i další výhody. Například týdenní pracovní dobu 37 a půl hodiny a nárok na šestitýdenní dovolenou. Na druhou stranu se mají zvýšit nároky na jejich vzdělávání a zpřísnit další podmínky pro tato povolání.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

policisté

policisté | Foto: Policie ČR

Například ostravští policisté doufají, že jim lepší platové podmínky přispějí k většímu zájmu mladých o toto povolání. "V současné době se nám hlásila i řada uchazečů o zaměstnání, ale řada z nich, především vysokoškoláci, byly odrazeni hned v úvodní fázi, když zjistili, jaké platové a sociální podmínky jsou u Ministerstva vnitra nebo přímo u Policie České republiky," říká zástupce ostravského policejního ředitele Jiří Veselý.

Normu, kvůli které bude muset najít vláda v rozpočtu dodatečných více než 6 miliard korun, nakonec podpořili i opoziční komunisté a někteří občanští demokraté, mezi nimi i místopředseda sněmovny za ODS Ivan Langr. Podle něj je i přes některé nedokonalosti včetně finanční otázky zákon potřebný.

Proti předloze se naopak nepřímo postavil ministr financí Bohuslav Sobotka, když se hlasování zdržel. Má totiž těžkou hlavu z toho, kde se pro rok 2005 dodatečné miliardy pro naplnění zákona najdou. "Vzhledem k rozpočtové situaci státu mi to navýšení nepřipadá přiměřené."

Ministr vnitra Stanislav Gross ale odmítá názory, že jde o náhlou ránu zasazenou přípravě reformě veřejných financí. "Vláda třikrát odložila projednávání tohoto návrhu právě proto, aby konečné stanovisku k němu řekla poté, co budou známy základní obrysy veřejných financí."

Jiné důvody pro odmítnutí má většina poslanců vládní KDU-ČSL. Zákon nepodpořila tak, že se hlasování o něm zdržela. Předseda lidoveckých poslanců Jaromír Talíř upřesňuje hlavní důvody: "Tady jsou další sektory ve veřejné službě, učitelé, lékaři a tam nárůst není odpovídající tomu, co se teď nabídlo policistům. Další důvod pro to, proč někteří respektují odložení účinnosti toho zákona, ale mají pocit, že by to mělo být ve větším vztrahu k ostatním složkám ve veřejné sféře."

Norma, kterou ještě musí posoudit senát a prezident republiky, je podle Grosse pro kvalitnější práci policistů, hasičů, celníků a příslušníků vězeňské služby velmi potřebná. I proto, že přináší důležitý kariérní model postupu obsazování služebních míst a další novinky. "Stanovuje větší nároky na vzdělání i na průběžné zdokonalování se v průběhu výkonu služby. Samozřejmě řeší otázky sociální, mzdové. Prostě je to komplex, který nově upravuje podmínky pro výkon ve všech sborech, nejenom u policie, ale i u hasičů, vězenské služby, zpravodajských služeb, u celníků."

Markéta Kaclová, Milada Richterová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme