Za Romy přijeli do Husince extremisti, policie zasahovat nemusela

Okolí Husince u Prahy hlídalo asi šedesát policistů včetně antikonfliktního týmu, psovodů a těžkooděnců. Na místo, kde táboří skupina rumunských Romů totiž svolali shromáždění příslušníci krajně pravicové Dělnické strany. Policie nakonec zasahovat nemusela a příznivci Dělnické strany asi po hodině odjeli.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Romy tábořící v Husinci u Prahy "navštívili" extremisti | Foto: Pavel Pavlas

Situaci v Husinci popsal přímo z místa reportér Radiožurnálu Pavel Pavlas: "Po jedenácté hodině přijelo do Husince asi dvacet stoupenců Dělnické strany. U soukromého pozemku, kde táboří asi dvacet rumunských Romů, ukázali plakát s několika hesly a pak v poklidu odešli. Policisté však jednoho z nich zadrželi, protože byl celostátně hledán," hlásil reportér.

Policie podle mluvčí Štěpánky Zatloukalové nezasáhla ani proti Romům, kteří opravovali v blízkosti řeky automobil. "Tato činnost není společensky nebezpečná tak, aby se muselo nějak zakročit, hraje tu roli jakási lidská stránka, protože v současné chvíli to vozidlo ani není kam dát a není ani žádnou překážkou pro činnost policie nebo obce," řekla Zatloukalová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Policie nemusela podle své mluvčí Štěpánky Zatloukalové zasahovat

Obec se snaží Romům zajistit toalety i další základní hygienické prostředky. Místní obyvatelé si ale na návštěvníky z Rumunska zvykají jen pomalu. Zdejší radnice se jim snaží pomoci. Shání jim mobilní toalety a další hygienické zázemí.

Romové přijeli do Česka podpořit syna jednoho z jejich králů, který v nemocnici bojuje o život. Čechy opustí, až se zlepší jeho zdravotní stav. Dělnická strana patří k nejaktivnějším subjektům krajní pravice a právě proti Romům ostře vystupuje.

Přečtěte si také: Rumunští Romové se opět stěhovali
Rumunští Romové táboří v Husinci na obecním pozemku
Rumunští Romové opouštějí pražské Počernice
Stav syna romského krále je kritický

Igor Maňour, Pavel Pavlas, Alena Adámková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme