Za rozhlas a televizi budeme možná platit víc

Televizní poplatky se od července zvýší, a to z nynějších 75 na 100 korun měsíčně. Poplatky za rozhlas pak z 37 na 45 korun. Ve Sněmovně o tom rozhodla nejtěsnější většinou jednoho hlasu vládní koalice. Podmínkou platnosti této změny je ještě souhlas Senátu a podpis prezidenta. Poplatky za televizi i rozhlas má platit každá domácnost - bez ohledu na to, zda příjímač má. Poplatky se mají pravidelně valorizovat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

z jednání sněmovny | Foto: Stanislav Zbyněk

Reklama ve veřejnoprávní televizi se sníží z dnešního jednoho procenta na 0,8 procenta vysílacího času, dál ale klesat nemá. Podle mluvčího České televize Martina Krafla to znamená krok dopředu. "Ale nijak ji nezbavuje nutnosti hledat další úsporná opatření a vyšší výnosy, které například využije pro přípravu digitalizace vysílání. Co se týče snížení reklamy na 0,8 procenta, pro Českou televizi to bude znamenat ztrátu ve výši 200 miliónů korun ročně. Ztrácíme tím samozřejmě určitou pozici na trhu, ale zároveň nás to motivuje k tomu, abychom ten zbývající čas v našem vysílání využili co možná nejlépe."

Poslankyně Kateřina Dostálová z ODS si ale myslí, že ne obě veřejnoprávní média si navýšení poplatků zaslouží. "Já bych to rozdělila. Samozřejmě bych rozdělila Český rozhlas a Českou televizi. Vzhledem k posledním skutečnostem s mankem televize Brno si myslím, že Česká televize v tuto chvíli v žádném případě nezaslouží." Předlohu ale nyní posoudí ještě Senát a prezident. Naposledy poplatky stouply v roce 1997.

Proti uvažovanému navýšení peněz konkrétně za Českou televizi byla opozice. "Přestože tento návrh kolegyně Novákové je pro nás přijatelnější, pořád pro Českou televizi znamená příliš velký přísun peněz, který by zřejmě ukončil pozitivní kroky v restrukturalizaci, které se v České televizi dějí," říká Petr Pleva z ODS.

S rozhodnutím poslanců je v zásadě spokojeno jak vedení České televize, tak i generální ředitel veřejnoprávního rozhlasu Václav Kasík: "To jistě že jsem spokojen, protože je přirozené, že takovýmto aktem lze posunout ještě kvalitu Českého rozhlasu o kousek výše, a také lze třeba dotáhnout do konce to, co nám ukládá zákon, tj. dobudování regionálních studií."

Markéta Kaclová, Milan Kopp, Petr Doležel, Milada Richterová, Vít Dvořák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme