Za šíření jedovatého alkoholu prý mohou i finanční problémy podnikatele z Karviné

Hlavní aktéři metylové aféry šířili pančovaný alkohol prostřednictvím svých známých. Hlavní místa otrav – Karvinsko, Opavsko, Zlínsko a západ Prahy – se proto shodují s místy, kde oba hlavní obvinění působili nebo měli své kontakty. Odhalit ilegální distribuční síť tak bylo pro policii těžké.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sídlo firmy Carlogic v Řitce u Prahy, jejíhož jednatele zadržela policie kvůli nálezu 6000 litrů podezřelé tekutiny v Opavě

Sídlo firmy Carlogic v Řitce u Prahy, jejíhož jednatele zadržela policie kvůli nálezu 6000 litrů podezřelé tekutiny v Opavě | Zdroj: ČTK

„Zatím máme informace, že to šířili neoficiální cestou, prostřednictvím svých známých distribuovali alkohol hlavně do Zlínského kraje. Další, kteří to od těchto lidí odebírali, to distribuovali, kam potřebovali nebo kde měli zajištěný odbyt,“ popisuje šéf zlínského týmu Metyl Martin Baláž.

„Neexistují k tomu žádné doklady, žádné papíry, vše se odehrává načerno na dobré slovo, peníze jdou z ruky do ruky, takže pro policii je vyšetřování daleko těžší,“ vysvětluje Baláž.

Přehrát

00:00 / 00:00

O vyšetřování metanolové kauzy informuje redaktor Petr Sehnoutka

Jedním obviněným je muž z Karvinska, druhým je majitel firmy Carlogic z Řitky u Prahy. Ten měl na Opavsku pronajatý sklad, na Zlínsku původní bydliště a pracoviště. Jde zároveň o největší ohniska, kde se lidé pančovaným alkoholem otrávili.

Do šíření nebezpečného alkoholu však byly zapojeny nejméně desítky, zřejmě však až stovky lidí. Obviněno je přes 40 osob ve vazbě je zhruba polovina z nich.

Havířovská nemocnice přijala dalšího pacienta otráveného metanolem

Číst článek

Policie tvrdí, že na trhu je ještě zhruba 15 tisíc litrů nebezpečného alkoholu a nějaký čas potrvá, než ho dohledají. Předpokládají, že lidé alkohol mají někde schovaný, což může být do budoucna nebezpečné.

Policisté chtějí dál zveřejňovat etikety nebezpečných lahví. Šéf týmu Metyl a náměstek policejního prezidenta Václav Kučera uvedl, že se o to budou snažit průběžně. Jakmile bude potvrzena další etiketa či závadná láhev, hned ji zveřejní.

Předpokládají však, že desítka etiket, která už byla zveřejněna, se dál výrazně nerozšíří. Podle policistů by zřejmě nejklidnější mohli být lidé na Zlínsku, kde se prý už další závadný alkohol v jiných než v už zveřejněných lahvích nenašel.

Ministr Bendl chce vládě navrhnout postupný návrat lihovin do prodeje

Číst článek

Jak zjistil Radiožurnál, za mícháním jedovatého alkoholu mohou být i finanční potíže jednoho z obviněných, podnikatele z Karviné.

Vlastislav Mikulčík se před lety úředně zaručil, že jeho dnes už obviněný známý bude správně podnikat v pohostinství. Stálo ho to hodně peněz, které už zřejmě nikdy neuvidí. Sám se zapletl do obchodu s čisticími prostředky, jak ale říká, tehdy ještě legálně.

„Rozešli jsme se. Ani já, ani on, ani jeho kamarád už jsme neměli peníze. Byli jsme tři, oni mě do toho vtáhli, že si něco vyděláme. Opět čisticí prostředky. Ale dneska je v televizi i v novinách, mě to překvapilo,“ diví se Mikulčík, že jeho známý skončil na vrcholu metanolového řetězce.

Před svým okolím muž údajně tvrdil, že bohatne díky obchodu s polským štěrkem, postavil si i luxusní chatu. Ve skutečnosti míchal nebezpečnou metanolovou směs a prodával ji do různých částí republiky.

Martin Knitl, Petr Sehnoutka, mka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme