Za šrot budou sběrny platit už jen bezhotovostně, novelu schválili senátoři

Sběrny zřejmě budou za šrot platit už jen bezhotovostně. Novelu zákona o odpadech, která to nařizuje, dnes schválili senátoři. Za kovový odpad tak lidé dostanou peníze buď z poštovní poukázky, nebo převodem na bankovní účet. To už od března zavedla vyhláška ministerstva životního prostředí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policisté kontrolují teplické sběrny kovů | Foto: Gabriela Hauptvogelová

Podle šéfa resortu Richarda Brabce z hnutí ANO opatření už teď snižuje kriminalitu v Česku.

„Po čtyřech měsících fungování této vyhlášky plní svůj účel a výrazně snížila trestnou činnost v oblasti obchodování, respektive výkupu kovových odpadů až o 60 procent v celé České republice, a to dokonce plošně,“ doplnil.

Přehrát

00:00 / 00:00

Novelu zákona o odpadech komentují výkonný ředitel Svazu průmyslu druhotných surovin Petr Šulc a výkonný ředitel Svazu měst a obcí Dan Jiránek

Že se opatření zatím osvědčilo, potvrdil i výkonný ředitel Svazu měst a obcí Dan Jiránek. „Uvidíme, jestli se to nezačne nějakým způsobem obcházet,“ poznamenal.

V budoucnu by měly mít sběrny kamerové systémy a propojení například s registrem přestupků nebo systémem výplaty sociálních dávek.

„Dneska je celá řada případů, kdy lidé berou sociální dávky a přitom si přivydělávají až 100 tisíc korun měsíčně,“ vysvětlil již dříve důvod propojení ministr životního prostředí.

Podle výkonného ředitele Svazu průmyslu druhotných surovin Petra Šulce je zcela v pořádku, že zákon stanoví jasná pravidla. „Možná je podstatné, proč k tomu ministerstvo životního prostředí přistoupilo? Bylo to z důvodu potřeby zajistit identifikaci příjemce úhrady za kovové odpady prostředním nějaké nezávislé instituce, což je v tomto případě banka nebo pošta,“ doplnil.

Sběrny surovin vyplácejí bezhotovostně | Foto: Michal Jindra

ČRo, Tomáš Bystrý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme