Za šrot budou sběrny platit už jen bezhotovostně, novelu schválili senátoři

Sběrny zřejmě budou za šrot platit už jen bezhotovostně. Novelu zákona o odpadech, která to nařizuje, dnes schválili senátoři. Za kovový odpad tak lidé dostanou peníze buď z poštovní poukázky, nebo převodem na bankovní účet. To už od března zavedla vyhláška ministerstva životního prostředí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policisté kontrolují teplické sběrny kovů | Foto: Gabriela Hauptvogelová

Podle šéfa resortu Richarda Brabce z hnutí ANO opatření už teď snižuje kriminalitu v Česku.

„Po čtyřech měsících fungování této vyhlášky plní svůj účel a výrazně snížila trestnou činnost v oblasti obchodování, respektive výkupu kovových odpadů až o 60 procent v celé České republice, a to dokonce plošně,“ doplnil.

Přehrát

00:00 / 00:00

Novelu zákona o odpadech komentují výkonný ředitel Svazu průmyslu druhotných surovin Petr Šulc a výkonný ředitel Svazu měst a obcí Dan Jiránek

Že se opatření zatím osvědčilo, potvrdil i výkonný ředitel Svazu měst a obcí Dan Jiránek. „Uvidíme, jestli se to nezačne nějakým způsobem obcházet,“ poznamenal.

V budoucnu by měly mít sběrny kamerové systémy a propojení například s registrem přestupků nebo systémem výplaty sociálních dávek.

„Dneska je celá řada případů, kdy lidé berou sociální dávky a přitom si přivydělávají až 100 tisíc korun měsíčně,“ vysvětlil již dříve důvod propojení ministr životního prostředí.

Podle výkonného ředitele Svazu průmyslu druhotných surovin Petra Šulce je zcela v pořádku, že zákon stanoví jasná pravidla. „Možná je podstatné, proč k tomu ministerstvo životního prostředí přistoupilo? Bylo to z důvodu potřeby zajistit identifikaci příjemce úhrady za kovové odpady prostředním nějaké nezávislé instituce, což je v tomto případě banka nebo pošta,“ doplnil.

Sběrny surovin vyplácejí bezhotovostně | Foto: Michal Jindra

ČRo, Tomáš Bystrý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme