Za sto dní vstoupíme do EU

Už jenom sto dnů zbývá do okamžiku, kdy se Česko stane členem Evropské unie. Poslední nedodělky, které nám vytýkal Brusel už jsou přitom téměř napraveny. Podle našeho velvyslance při EU Pavla Teličky můžeme prakticky škrtnout tři červené puntíky, které jsme dostali kvůli potravinářským podnikům, uznávání kvalifikací a nedostatečným kontrolám silniční dopravy.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vlajka EU

vlajka EU

Na vstup jsou v zásadě připraveni i naši diplomaté v Bruselu, kteří chodí od května do pracovních skupin Rady EU coby pozorovatelé. Dolaďuje se také mechanismus komunikace naší bruselské mise s pražským ústředím. Podle Teličky už většina lidí, kteří se na materiálech podílejí, odbourala ve vztahu k Unii přístup MY a ONI, který byl ještě loni citelný.

Ještě na podzim nám Brusel vystavil v listopadu tři červené puntíky. Jeden jsme dostali za nedostatečné kontroly silniční dopravy, druhý za pomalé slaďování zákonů o uznávání diplomů a kvalifikací a třetí proto, že stovky našich potravinářských podniků nesplňovaly hygienické předpisy Unie. Od té doby ale podle Teličky astal markantní posun a většinu restů jsme už napravili. "Česká republika v těch věcech, které byly vytýkány, zabrala a myslím, že ty konzultace, které budeme mít v Bruselu 6. února na úrovni kolegů z ústředí a komise, že by měli toto prokázat."

Potravinářství

Kvůli dodržování předpisů v potravinářství nevyhovělo a tedy ukončilo provoz něco málo přes 500 podniků. Hlavní změnou je to, že se při zpracování masa nebo mléka nesmí křížit cesty suroviny a konečných výrobků.

V Česku jsou od pondělí kontroloři z Evropské unie, ti dělají důkladně prohlídky některých provozů. Předpokládá se, že to budou spíš podniky, které udělaly nápravu na poslední chvíli. Zavedeným firmám, které do Evropské unie vyvážejí dlouho, se zřejmě vyhnou. Kontroly potrvají do příštího pátku. Je možné, že některé provozy neprojdou, ale měly by to být spíš výjimky.

Uznávání odborné kvalifikace

Evropská komise viděla problém i v uznávání odborné kvalifikace. Neměli jsme právní předpisy, které by daly normy - kdo, co a za jakých podmínek bude uznávat. Je to oblast hodně složitá a je tu potřeba spousta odvětvových nařízení - zvláštní úpravu vyžadují například kvalifikace lékařů, zubařů a dalších zdravotnických profesí, ale také třeba architektů nebo právníků.

Za to odpovídají jednotlivá ministerstva. Administrativu uznávání má koordinovat ministerstvo školství. "Další výtka směřovala k tomu, že nemáme založeny administrativní orgány, které by byly kompetentní k posuzování odborné kvalifikace," říká Lubomíra Černá z tiskového oddělení ministerstva školství a dodává, že "už jsou určeny orgány, které budou rozhodovat o uznávání odborné kvalifikace a mohu jmenovat například Národní ústav odborného vzdělávání, Národní informační středisko pro akademické uznávání či různé profesní asociace. Zhruba těchto uznávacích orgánů je 28."

Silniční doprava

Silniční doprava byla na pranýři kvůli tomu, že silniční a technické kontroly vozidel nebyly tak přísné, jak Unie chtěla. Nedostatky byly také u vážení zátěže vozidel a v kontrolách toho, jestli řidiči kamionů dodržují pravidla pro spánek, odpočinek a tak podobně.

Ministerstvo dopravy posílilo odborný dozor. Projekt nápravných opatření viděli autoři monitorovací zprávy a odsouhlasili to. "Rozšířili jsme ještě počet pracovních skupin, které mají k dispozici váhy včetně těch osobních automobilů, kde je počítač, kde se dají kontrolovat kotoučky, tak abychom pro každý kraj měli jeden automobil, takže máme od nového roku 14 mobilních jednotek," říká náměstek ministra dopravy Jiří Kubínek.

Počet kontrol, které u nás musíme udělat, je daný směrnicí. A Ministerstvo dopravy jednou za dva měsíce posílá plány a také výsledky kontrol do Bruselu.

Situace v Polsku

Nejvíce zatím nesplněných úkolů 100 dnů před vstupem do Unie má na svém kontě největší nová členská země Polsko. Které to jsou?

Unie Polsku vytýká hlavně stagnující boj s korupcí, malou výkonnost soudů, která roste jen velmi pomalu a také to, že dosud nefunguje systém registrace zemědělské půdy a chovů zvířat. Bez něj nemohou farmáři dostávat z Bruselu přímé dotace. Agentura pro restrukturalizaci a modernizaci zemědělství ale slibuje, že systém bude do 1.května připraven. Do rozšíření Unie také musí v Polsku začít platit zákon o veřejných zakázkách. Bez něj nebude možné čerpat prostředky ze strukturálních fondů.

Markéta Kaclová, Milan Kopp, Pavel Novák, Pavla Kvapilová, Blanka Černá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme