Za text pamětní desky se musí historik omluvit Salmům

Historik Jiří Jaroš se musí omluvit dcerám šlechtice Hugo Mikuláše Salm Reifferscheidta. Nařídil to Krajský soud v Brně. Salmovy dcery vinily Jaroše z toho, že jejich otce spojil s jedním z nacistických pohlavárů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

pamětní deska | Foto: Pavel Novák

Na pamětní desce v Doubravici na Svitavou totiž historik uvedl, že jeho příbuzného odvlekl do koncentračního tábora "kriegerkamarad knížete Salma, nacista Tugemann." Soud také rozhodl, že Jaroš musí desku odstranit.

Podle rozsudku se totiž Jiřímu Jarošovi nepodařilo prokázat, že Salm členem nacistického spolku válečných veteránů byl. Historik se chce odvolat: "Nemůžu se jako pozůstalý po Osvětimi omlouvat se příslušnicím Říše, bývalým, tedy." Spornou desku ale Jaroš sundá, protože jeho rodina dostává anonymní výhrůžné dopisy.

Marie Salmová byla s verdiktem soudu spokojena: "Spojení mého otce na té tabuli s panem Tugemannem bylo účelové."

Rozsudek vnesl pochybnosti do celé restituční kauzy. Jak ministerstvo vnitra, tak Nejvyšší správní soud se totiž při zamítnutí státního občanství Hugo Salma zřejmě opíraly o stejné důkazy jako historik Jaroš.

Salmovi proti rozhodnutí podali ústavní stížnost, dodává jejich právnička Jana Kynclová:"To je něco, co samozřejmě v té ústavní stížnosti na několika místech zaznívá."

Milan Kopp, Michal Záboj Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme