Za toleranci vládě žádá ČSSD předčasné volby

Sociální demokracie má podmínky k toleranci vládě v době předsednictví Evropské unii. Mimo jiné chce předčasné parlamentní volby na konci příštího roku. Předseda strany Jiří Paroubek by také rád, aby se Lisabonskou smlouvu povedlo ratifikovat do konce února. Nehodlá ji přitom nijak vyměňovat za hlasování o smlouvách o radaru.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda ČSSD Jiří Paroubek

Předseda ČSSD Jiří Paroubek | Zdroj: ČTK

Za těchto podmínek by pak ČSSD podle Paroubka mohla vládě zajistit tři čtvrtě roku času: "Tuto dobu proto, že půl roku bude evropské předsednictví a dva měsíce budou prázdniny. No a než se svolá schůze Poslanecké sněmovny, ta podzimní, tak bude další měsíc, takže de facto tři čtvrtě roku. Takže ta vláda, která je dýchavičná, vratká, aby předýchala devět měsíců bez nějaké úhony, tak chceme závazek k předčasným volbám."

Sociální demokracie po vládě dále požaduje, aby celkový počet českých vojáků v Afghánistánu nepřekročil příští rok 580 lidí. Jen tak je ČSSD ochotná zvednout ve sněmovně ruku pro další mandát českých vojáků v zahraničí. Současně také ČSSD chce, aby vláda ze země do konce příštího roku stáhla speciální 601. jednotku, která bojuje s příslušníky hnutí Taliban. Před dnešním jednáním Poslanecké sněmovny to řekl její místopředseda za sociální demokracii Lubomír Zaorálek.

"Budeme navrhovat ve sněmovně doprovodné usnesení, ve kterém bychom chtěli, aby se vláda zavázala, že počet vojáků v silách ISAF nepřekročí 480 osob v Afghánistánu v průběhu roku. To znamená dohromady s misí Enduring Freedom by to bylo 580 vojáků. Zároveň budeme žádat, aby se vláda zavázala, že působení speciální jednotky 601, bude ukončeno v Afghánistánu do konce roku 2009."

Představitelé ČSSD dnes také uvedli, že sociální demokracie je ochotná při dnešním hlasování ve sněmovně o omezení poplatků ve zdravotnictví podpořit některé návrhy. Prioritou jsou pro ni děti do 18 let a senioři nad 65 let. Možné je pro ni i zkrácení poplatků za pobyt v nemocnici na prvních 30 dní a placení 20 korun za jeden celý recept nikoliv za jednotlivé položky.

Podmínky pro toleranci vládě v době předsednictví Evropské unii, které dnes sociální demokraté představili, jsou podle šéfa lidovců Jiří Čunka nepřijatelné. Novinářům řekl, že za těchto podmínek určitě takovou dohodu KDU-ČSL uzavírat nebude. S podmínkami nejsilnější opoziční strany nesouhlasí ani předseda legislativní rady vlády Cyril Svoboda. Předčasné volby jsou podle něj nesmysl.

"Můj názor je, že předčasné volby škodí a vždycky škodily. A nebude pro ně ústavní většina v obou komorách parlamentu. Je třeba počkat do řádných voleb. Navíc mluví-li se o podzimu roku 2009, když řádné volby mají být v červnu 2010, tak to se mi zdá už uhozené celkově. Takže podle mě je třeba se činit, sloužit vlasti, a to jak v řadách koaličních, tak v řadách opozičních až do roku 2010."

Veronika Malá, Katarína Brezovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme