Za tragédií na Kladně asi bylo špatné odvětrávání šachty

Důlní neštěstí, při kterém přišli na Kladensku o život tři horníci a další je v kritickém stavu, mohlo způsobit nedodržení bezpečnostních předpisů. Českému rozhlasu to řekl předseda vyšetřovací komise a obvodního báňského úřadu v Kladně Vojtěch Rašplička. K nahromadění metanu podle něj mohlo dojít poté, co šest metrů od začátku nové chodby nebylo nainstalované předepsané odvětrávání.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

výbuch | Foto: HZS Praha

"To větrání nebylo zajištěné tak, jak mělo být. Zatím bych ale nespekuloval o tom, do jaké míry to zapříčinilo tu událost, ke které došlo, to musíme ještě vyhodnotit. My víme jedno: větrání tam nebylo instalované tak, jak mělo být", uvedl Rašplička. Členové vyšetřovací komise v sobotu dopoledne sfárali do místa tragédie, které se nachází v hloubce 600 metrů pod zemí.

Metan, který unikl ze stěny šestého úseku ve druhém patře dolu, neexplodoval, jak se původně předpokládalo, ale kvůli vadnému odvětrávání velmi rychle shořel. Ohnivá vlna přitom sežehla tři havíře a těžce popálila čtvrtého.

Jak Českému rozhlasu řekl další člen komise, vedoucí výroby kladenských dolů Jiří Novotný, ze šachty už byly odvolány záchranné čety, místo ale bude střeženo a každé dvě hodiny se provede měření. Těžba tam přes víkend obnovena nebude. V neděli komise začne vyslýchat svědky. Bez ohledu na probíhající vyšetřování se ve zbývající části dolu Schöller pracuje bez omezení a podle dlouhodobých plánů.

Původně se předpokládalo, že tragédii pravděpodobně způsobil výbuch metanu. Přítomnost tohoto plynu byla podle prvních výsledků šetření pouze lokální a mimo dosah měřících čidel. Pracovní verze příčiny výbuchu se ale dosud opírala jen o výpovědi horníků ze čtvrteční noční směny. Svědectví jednoho z nich, vězně vinařické věznice Tomáše Sasky přináší v dnešním vydání Kladenský deník. Řekl, že minimálně jeden ze šestice horníků, zasažených ohnivou směsí metanu, cítil před výbuchem tento důlní plyn. Asi deset minut před explozí došlo v jejich úseku k výpadku elektřiny. Obnovení dodávky proudu pak mohlo výbuch iniciovat.

Na Klinice popálenin vinohradské nemocnice v Praze mezitím bojuje o život čtyřiatřicetiletý horník, který při neštěstí utrpěl rozsáhlá zranění. Jak potvrdil primář Ludomír Brož, jeho stav je kritický. Muž má popáleniny na 90 procentech těla a selhávají mu základní životní orgány.

Ladislav Pavlík, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme