Za tragédií v brněnském kasinu stála lidská nedbalost

Vadný elektrorozvod ke stropním svítidlům měl s největší pravděpodobností na svědomí lednový požár kasina v brněnské Nádraží ulici. Při něm zahynuli dva záchranáři a krupiér. Vyšetřování hasičů také odhalilo vážné porušení bezpečnostních předpisů v budově, které zřejmě přispělo tragickým následkům.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

hasič v akci | Foto: HZS Praha

V místě, kde požár vznikl, byl deset let starý rozvod prakticky zničen. Jeho zachovalé části ale téměř stoprocentně dokazují, že příčinou požáru byla svorkovnice se zkorodovanými hliníkovými vodiči, uvedl požární rada Zdeněk Petrovský. "Vlivem nevodivé mikrovrstvy vzniká zvětšený odpor průtoku proudu a tvoří se teplo." Jak dodal, teplota může v takových případech dosáhnout až tisíce stupňů.

Dva hasiči, kteří se v silně zakouřeném prostoru snažili zachránit jednoho z krupiérů, podle vyšetřovací komise nijak nepochybyli. Při rekonstrukci zasaženého podlaží byly prakticky zlikvidovány dvě požární únikové cesty. Hasiči o tom však nevěděli. Obecně za to nese zodpovědnost provozovatel kasina, případně majitel budovy.

Požár vypukl 8. ledna večer, kdy jeden z návštěvníků kasina upozornil personál na podezřelý zápach. Oheň se během velmi krátké doby rozšířil na celý objekt na frekventovaném místě v Nádražní ulici přímo naproti hlavnímu železničnímu nádraží. S mohutným ohňem bojovalo celou noc jedenáct hasičských jednotek.

Uvnitř zůstali uvěznění další dva pracovníci herny, kteří se zřejmě snažili plameny sami uhasit. To se jim ale nakonec nepodařilo. Jeden z nich musel vylézt před ohněm oknem na římsu budovy, odkud jej vysvobodili hasiči. Druhý krupiér bohužel v budově zahynul a při jeho záchraně navíc uvnitř zemřeli dva hasiči.

Ivan Holas, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme