Za tragický pád stromu ve Zlíně čelí obvinění tři muži

Z lednového tragického pádu stromu na skupinku lidí v centru Zlína kriminalisté obvinili tři pracovníky tamního magistrátu. Pajasan žláznatý tehdy usmrtil dva školáky a jednu mladou ženu vážně zranil. Trestní stíhání mužů vyplynulo ze závěrů zkoumání soudního znalce v oboru lesního hospodářství.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

hasič odstraňuje spadlý strom (ilustrační foto) | Zdroj: ČTK

Znalec zjistil, že kořenový systém stromu by zcela vyhnilý a v zemi ho držela jen asi deseticentimetrová část kmene. K narušení stability podle posudku přispěl i dlouhodobý nekvalitní ořez větví, který narušil symetrii koruny.

Jak znalec dodal, pracovníci údržby městské zeleně zcela zásadně porušili své pracovní povinnosti, když nepoznali, že asi 80 starý let pajasan žláznatý je v kritickém stavu.

Podle policejního komisaře Milana Janoštiaka byl strom hrozbou pro kolemjdoucí minimálně několik let. "Po dobu deseti let podle znalce bylo riziko vývratu extrémně vysoké," uvedl Janoštiak. Mužům ve věku 38, 44 a 58 let, kteří údajně vzhledem ke svému vzdělání, znalostem a funkci mohli tragédii zabránit, hrozí tři až 10 let vězení.

Zlínský magistrát výsledek zkoumání překvapil. Z městem objednaného znaleckého posudku před časem vyplynulo, že špatný stav stromu nešlo zjistit, protože poškození byla skrytá. Primátorka Zlína Irena Ondrová nechce v závěrech předbíhat. Podle ní teď záleží na dalším šetření a rozhodnutí soudu, do té doby bude město ctít presumpci neviny.

Mohutný strom se zřítil v centru Zlína 22. ledna krátce po 13. hodině v místech, kde několik lidí čekalo na trolejbus či procházelo kolem frekventované zastávky městské hromadné dopravy u tržiště. Dva dvanáctiletí chlapci utrpěli vážná zranění, kterým později v nemocnici podlehli. Různě vážná poranění utrpěli také další čtyři lidé.

Přečtěte si také:
Pád stromu ve Zlíně má druhou oběť
Padající strom ve Zlíně usmrtil školáka

Martin Hromádka, Andrea Kratinová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme