Za tunel kampeličky padlo deset a osm let

Desetiletý trest vězení udělil dnes Městský soud v Praze zakladateli První pražské družstevní záložny Martinu Říhovi. Bývalému generálnímu řediteli kampeličky Petru Bubeníčkovi soud vyměřil osmiletý trest. Podle rozsudku se Říha s Bubeníčkem dopustili podvodu tím, že převáděli na s ním spjaté firmy miliónové částky, které v roce 1999 získali od klientů spořitelny.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Martin Říha před soudem | Foto: Michal Kamaryt

Podle rozsudku Říha záložnu vytvořil s pomocí nastrčených lidí a na základě řady plných mocí ji s Bubeníčkem ovládli. Miliony korun získaných od vkladatelů, a to především díky klamavé reklamě s příslibem až třicetiprocentního úroku, pak převáděli na firmy spjaté s Říhou.

Téměř tři tisíce klientů záložny manažeři připravili o 276 miliónů korun. Klienty nalákali masivní reklamní kampaní, v níž využili také tváře známých osobností.

Vklad ale poté přelévali do firem spojených s Martinem Říhou. Vytunelovaná záložna neměla peníze na výplatu střadatelů a od roku 2000 byla pod nucenou správou. Soud podezříval Říhu také z vydírání jednoho ze svědků. Říha rušil vynášení rozsudku výkřiky o zmanipulovaném procesu a musel být ze soudní síně vyveden.

Vlna pádů kampeliček odstartovala v roce 1999. V tuto chvíli má podle mluvčího Úřadu pro dohled nad družstevními záložnami Oldřicha Zajíce problémy 82 těchto peněžních ústavů. "V obchodním rejstříku je v tuto chvíli 129 záložen, z toho jedna je v nucené správě, 30 je v konkurzech, 52 v likvidaci a 46 jich funguje bez toho, aniž by byly v konkurzu nebo v likvidaci," vypočítal Zajíc.

Poškozeným klientům První pražské družstevní záložny zajišťovací fond záložen dosud vrátil 80 procent jejich vkladů. "Do záložny jsem dal sto tisíc, prodal jsem rodinný domek a chtěl jsme ty peníze mít na stáří. Dostal jsem osmdesát procent a deset bych měl ještě dostat. Zbytek už asi těžko dostanem, protože v konkurzu nebylo nic," řekl před soudní síní Jiří Křížek, jeden z poškozených klientů kampeličky.

Jaroslav Skalický, Marika Táborská, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme