Za tunelování Neographu dostal Sitta mladší podmínku. Je to pomsta za Rittiga, tvrdí

V kauze tunelované tiskárny Neograph padl roční podmíněný trest. Dostal ho bývalý obchodní ředitel Vladimír Sitta mladší. Soud ho potrestal za to, že z firmy údajně vyvedl přes osm milionů korun. Soud uznal vinnými i Sittova otce a právníka. Ti ale vyvázli bez trestu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vladimír Sitta mladší u soudu

Vladimír Sitta mladší u soudu | Zdroj: ČTK

Vladimír Sitta mladší dostal trest jako jediný. Soudce ale uznal argument obhajoby, že tunelované peníze byly v podstatě kompenzací za snížený plat Sitty, a to po domluvě s vedením Neographu.

Sitt mladší proto trvá na tom, že soud proti němu je pomstou vlivných lidí kolem firmy za to, že svědčí v jízdenkové kauze pražského dopravního podniku. V ní figuruje také lobbista Ivo Rittig.

„Byla to policie, která mě přemlouvala, ať v Neographu zůstanu jako insider, a paradoxně k trestním skutkům, které mi jsou vytýkány, mě přemluvil pan Janků v roce 2010. A kdyby protikorupční policie v roce 2009 začala něco konat, tak nepochybně já jsem nemusel poslouchat svého šéfa, na kterého jsem podal oznámení o x měsíců dříve,“ uvedl Sitta mladší.

Že jde o pomstu lidí kolem Rittiga, připustil i soudce Alexander Sotolář. „Stíhání bylo vedeno z podnětu trestního oznámení připraveného právníky z okolí inženýra Jana Janků a Ivo Rittiga. Mohlo jít s ohledem na to, co zaznělo v daných odposleších, o jakousi formu odplaty za zveřejnění možného vyvádění finančních prostředků z Dopravního podniku,“ řekl.

Další dva obžalované, Vladimíra Sittu staršího a právníka Martina Kohouta, soud také uznal vinnými z napomáhání. Protože ale neměli žádný vlastní prospěch, tresty jim odpustil.

Všichni tři obžalovaní i státní zástupkyně si nechali lhůtu na odvolání, rozsudek tak není pravomocný. Původně státní zástupce požadoval pro Vladimíra Sittu mladšího až šestiletý trest vězení, pro ostatní chtěl podmínky. Obhájci žádali zproštění.

Klíčový svědek v případu předražených jízdenek

Sitta mladší založil v prosinci 2009 firmu Avium Partners, jeho otec v září 2010 společnost Nanograph. Podle obžaloby to udělali v úmyslu získat majetkový prospěch na úkor Neographu.

Avium Partners papírně údajně vystavovala fiktivní faktury za zprostředkování obchodních příležitostí, Sitta starší prý zase využíval její majetek či stroje pro výrobu v Nanographu. Firmě tak prý Sittové způsobili škodu 8,2 milionu a 2,9 milionu korun.

Mladší ze Sittů předal v roce 2010 policii údajné důkazy o tom, že Neograph zasílal provizi 17 haléřů z každé jízdenky vyrobené pro pražský dopravní podnik společnosti Cokeville Assets, přičemž peníze prý dostával Rittig.

V této kauze si vedle lobbisty a jeho právníků vyslechl obvinění i tehdejší spolumajitel Neographu Jan Janků, který na Sittu juniora podal trestní oznámení pro tunelování Neographu.

Evelyna Kulíšková, Veronika Hlaváčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme