Za tunelování PBH dostal bývalý místostarosta Mariánských Lázní dvouletý trest

Dva roky ve vězení s ostrahou dostal bývalý místostarosta Mariánských Lázní Petr Horký u Okresního soudu v Karlových Varech za tunelování Podniku bytového hospodářství Karlovy Vary. Sociálnědemokratický politik podle soudu způsobil podniku škodu přes 1,3 milionu korun. Rozsudek zatím není pravomocný.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ilustrační foto | Foto: Fotobanka Stock Exchange

Obžaloba vinila Horkého z porušení povinností při správě cizího majetku v souvislosti s jeho působením v místě likvidátora tehdy státního podniku PBH.

Podle soudkyně Ivany Fořtové byla pro Horkého přínosem jeho dosavadní bezúhonnost. Přitížilo mu ale to, že vinu neuznal. Navíc byl v té době zastupitelem.

"Má to být i signálem společnosti, že pokud poruší důvěru společnosti, měla by se taková pochybení důrazně trestat," uvedla Fořtová při zdůvodnění rozsudku.

Horkého prý rozhodnutí soudu lidsky překvapilo. Předpokládá, že se po poradě s obhájcem odvolá.

"Já jsem celou dobu tvrdil, že jsem nevinen a že jsem měl právo najmout jakoukoli firmu, která by mi pomohla, a na tom názoru nic neměním," dodal někdejší zastupitel.

Do funkce prý byl jmenován z politických důvodů jako člen koaliční strany (tehdy na magistrátu vládla koalice ODS a ČSSD). "Opravdu jsem nebyl odborník, proto jsem si najal tu firmu," vysvětlil Horký.

Likvidátorem společnosti PBH se stal v roce 2010. Na úkony, které měl podle obžaloby sám vykonávat a navíc mohl využívat služeb magistrátních úředníků, si objednával konzultační služby u společnosti ARJ.

Za konzultace při likvidaci společnosti, dražbách nemovitostí a dalších úkonech zaplatil za třináct měsíců 1,34 milionu korun. Státní zástupce navrhoval pro Horkého trest 12 až 18 měsíců nepodmíněně.

Podle obhájce Lukáše Blahuše si někdejší zastupitel objednával služby oprávněně a v souladu se smlouvou, kterou uzavřel s karlovarským magistrátem.

Horký čelí ještě jedné obžalobě. U soudu v Chebu se zpovídá společně s lobbistkou Janou Mrencovou z pokusu o ovlivnění a podplácení médií.

Budova radnice v Mariánských Lázních | Foto: Pavel Halla

ČTK, Zdeněk Trnka, ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme