Za údajné podvody při stavbě solární elektrárny Ševětín je obviněno 5 lidí. Škoda je 100 milionů

Policejní útvar ÚOOZ stíhá celkem pět lidí kvůli podvodu v kauze výstavby solárního parku Ševětín. Obviněni jsou dva lidi z elektrárenské firmy ČEZ a tři lidi z dodavatelských firem. Při stavbě solární elektrárny, kterou si od nich objednal polostátní ČEZ, si měli podle policie neoprávněně naúčtovat takzvané vícepráce za téměř 100 milionů korun. Pokud se u pětice podezřelých vina prokáže, hrozí jí až desetileté vězení.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

solární panely, solární energie, ostrovní systém

solární panely, solární energie, ostrovní systém | Foto: CC0 Public domain

„Mohu potvrdit, že Útvar pro odhalování organizovaného zločinu zahájil 20. června trestní stíhání pěti fyzických osob, a to obviněných ze zločinu podvodu, jehož se tyto osoby měly dopustit ve spolupachatelství jednáním, které souvisí s realizací fotovoltaické elektrárny Ševětín,“ potvrdila ČRo pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Policejní Útvar pro odhalování organizovaného zločinu zahájil v souvislosti s fotovoltaickou elektrárnou Ševětín trestní stíhání pěti lidí. Mluvila o tom Jana Klímová, analytička ČRo

Celá kauza se začala vyšetřovat před téměř dvěma lety. Loni před koncem roku také proběhly domovní prohlídky i prohlídky ve firmě ČEZ.

Solární park stavěli společnosti Mapro a IES Recycling. Z Mapra jsou obviněni Milan Bednář a Radek Machačka. Jejich advokát Oldřich Chudoba už proti obvinění podal stížnost.

„Pan Machačka a pan Bednář byli obviněni orgány policie. Proti usnesení o zahájení trestního stíhání okamžitě ohlásím stížnost. Chtějí se bránit proti tomuto nařčení, říkají, že veškerou svoji činnost vykonávali řádně a také ji řádně fakturovali,“ uvedl Chudoba.

Za IEs Recycling míří obvinění na majitelku Renatu Přikrylovou. Ta dříve spolupracovala s olomouckým podnikatelem Ivanem Kyselým, obviněným v kauze vynášení informací známé jako Vidkun. Za ČEZ údajně neoprávněné platby podepsali Martin Zeman a Oldřich Kožušník. První z nich již ze společnosti odešel, druhý v ní stále pracuje. Podle informací Českého rozhlasu podvod odmítají.

Údajně neoprávněně účtované vícepráce jsou v hodnotě sto milionů korun. Podle informací ČRo se jednalo například o různé vyztužování konstrukcí, dodávky částí softwaru, stavby přístupových cest k elektrárně či opravu budovy, která stojí v areálu. Za to vše měl ČEZ zaplatit 40 milionů korun. Dalších 40 milionů pak mělo údajně putovat na zvýšení kvalitativních parametrů fotovoltaiky, tedy navýšení jejího výkonu. Zbylých 20 milionů do stomilionové škody je pak DPH.

Ševětín na Českobudějovicku je třetí největší fotovoltaická elektrárna v Česku. Provoz zahájila v prosinci 2010, aktuálním vlastníkem je polostátní energetická forma ČEZ.

ČEZ nechce případ komentovat.

Největší solární elektrárny v Česku | Foto: Český rozhlas

Jana Klímová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme