Za únik kyanidu hrozí kolínské firmě pokuta až 10 milionů

Únik jedovatého kyanidu, který minulý týden způsobil velký úhyn ryb v Labi pod Kolínem, zavinila technická závada na signalizačním plováku společnosti Lučební závody Draslovka Kolín. Česká inspekce životního prostředí dnes v Hradci Králové zveřejnila výsledky provedených rozborů. Množství kyanidu v Labi už postupně klesá.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

řeka Labe u Poděbrad na Nymbursku | Foto: Marián Vojtek

Výsledky jsou jednoznačné: po úniku byla koncentrace toxického kyanidu třicetkrát vyšší, než je stanovený limit. Podle Václava Jiráska z Povodí Labe však jeho množství postupně klesá. "Ten výsledek tady především ukazuje, k jak výraznému snížení dojde pod soutokem s Vltavou."

Vltava totiž vodu v Labi podstatně naředí. Nebezpečná látka by mohla být z vody odbouraná ještě na území České republiky.

Zástupci Lučebních závodů Draslovka Kolín zavedli další bezpečnostní opatření. Firma je připravena jednat i s rybáři o náhradě škody. Její výrobní ředitel Jiří Holub o firmě říká: "Její výroba byla několikrát auditována z hlediska technologického a ekologického předními světovými výrobci kyanové chemie a je v souladu s evropskými standardy."

Česká inspekce životního prostředí podle slov Petra Makovského vše hodnotí jako porušení zákona o vodách. "Zahájí správní řízení ve věci uložení pokuty za nepovolené vypouštění odpadních vod." Ta může činit až 10 milionů korun.

Zdeněk Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme