Za upálení družky si muž z Rajhradu odsedí 17 let, rozhodl soud. ‚Pokoušel jsem se to hasit,‘ hájí se

Osmašedesátiletý Josef Nečas v Rajhradě na Brněnsku na podzim 2022 podle rozsudku polil hořlavinou svoji družku a zapálil ji, Krajský soud v Brně mu ve čtvrtek za vraždu uložil sedmnáct let vězení. Muž se cítí nevinen. Říká, že si nepamatuje, co se stalo. Hrozilo mu až dvacet let vězení. Rozhodnutí není pravomocné, obhájce si ponechal lhůtu pro možné odvolání. Žalobce se práva na odvolání vzdal.

Brno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Za upálení družky si muž z Rajhradu odsedí sedmnáct let, rozhodl soud

Za upálení družky si muž z Rajhradu odsedí sedmnáct let, rozhodl soud | Foto: Václav Šálek | Zdroj: ČTK

„Bylo jednoznačně prokázáno, že v době její smrti se v domě nacházel pouze obžalovaný, soud vylučuje, že by se tam mohl nacházet někdo jiný,“ uvedla předsedkyně senátu Dagmar Bordovská.

Za vraždu pětitýdenního syna dostala žena osmnáct let vězení, Nejvyšší soud rozsudek potvrdil

Číst článek

Doplnila, že žena hořela aktivním přičiněním obžalovaného. Zapálena byla jen poškozená a hořela jen ona, včetně toho, co na ní bylo naházeno. Ať už před zapálením, nebo poté, řekla soudkyně.

Událost se stala předloni 25. listopadu pozdě večer. Muž družku podle žalobce zapálil, když ležela v posteli. „V úmyslu usmrtit ji přikryl ženu textiliemi, které polil hořlavinou a zapálil,“ uvedl už dříve státní zástupce.

Podle předsedkyně senátu ale nebylo prokázáno, že ženu muž před činem nějakými textiliemi přikryl. Možné podle soudu bylo, že muž poté, co žena začala hořet, vyhodnotil situaci jinak a snažil se požár textiliemi hasit. Žalobce v závěrečné řeči trest sedmnáct let vězení navrhl.

‚Žádné důkazy‘

Obžalovaný dříve uvedl, že si nepamatuje, co se tehdy stalo, a to kvůli alkoholu, který vypil. Probral se prý až v nemocnici, při požáru v domě utrpěl popáleniny.

Rozhodnutí vraždit klíčí v útočnících delší dobu. Nejsou k zabíjení naprogramovaní, míní psycholožka

Číst článek

„Nedomnívám se, že jsem já ten, kdo tu nehodu zavinil. Myslím si, že jsem se to pokoušel hasit, proto mám popáleniny. Žádné důkazy, že bych já tu sirku hodil, proti mně nebyly vzneseny,“ uvedl dříve Nečas. Řekl, že neměl žádný důvod ženě ubližovat a ničit si bydlení.

Popsal také komplikované soužití, podle něj šlo o „italské manželství“. „Byli jsme spolu asi od roku 2010, v roce 2013 mne pobodala, celé jsem to vzal na sebe. Náš vztah byl nahoru dolů, když se nenapila, byla milionová ženská, která by mi snesla modré z nebe,“ řekl dříve muž. Doplnil, že když se ale napila, byla několik hodin nepoužitelná.

Do řízení se také připojily s nárokem na úhradu nemajetkové újmy dvě dcery zemřelé, každá požadovala 1,1 milionu korun. Krajský soud jim přiznal dohromady asi milion korun, se zbytkem nároku je odkázal na řízení ve věcech občanskoprávních.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme