Za úraz bez ochranných pomůcek by si lidé mohli v budoucnu připlatit

Kdo se při rizikových sportech dostatečně nechrání, mohl by se v případě zranění spolupodílet na financování léčby. O podání takového návrhu uvažuje ministr zdravotnictví z TOP 09 Leoš Heger. Podle ministra by opatření mohlo přimět lidi k větší odpovědnosti při sportování.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zranění na cyklostezce

Zranění na cyklostezce | Foto: Tomáš Adamec

„U nás tohle pravidlo ve zdravotnických zákonech, že když sami sebe poškodíte nějakým nezodpovědným chováním, není a my o tom vedeme vážné diskuze, tedy že bychom něco takového do další novely zákona o zdravotních pojišťovnách mohli dát,“ říká Heger.

Spoluúčast by se mohla týkat například i cyklistů, bruslařů, lyžařů nebo snowboardistů. „Kdo se při nějakých rizikových sportech dostatečně nechrání, tak se musí nějak podílet spoluúhradou na léčbě. Asi podobně, jako se platí revers, když někdo někomu neopatrností něco provede, tak po něm pojišťovna může vymáhat náhrady,“ dodává ministr.

Opatření, které by sportovce vedlo myslet více na bezpečnost, by uvítal i sportovní lékař z podkrkonošské Jilemnice Martin Koldovský. Nemyslí si ale, že rizikové chování pak zcela vymizí:

„Nepochybně to část lidí bude motivovat k tomu ochranné pomůcky na rizikové sporty používat, což bych teď řekl, že v tomhle hodně zaostáváme. Nicméně myslím, že to bude fungovat opravdu jenom pro část lidí. Pořád bude veliká skupina lidí, kteří se budou snažit spíš ten zákon nějak obejít. Bude těžko dokázat, jestli v tu chvíli, v daný moment úrazu, člověk ochranné pomůcky skutečně používal, nebo ne.“

Lucie Husárová 1, Kristina Winklerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme