Za útěk vězňů bude pykat dalších osm lidí

Kvůli úternímu útěku dvou vrahů z plzeňské věznice na Borech bude kázeňsky potrestáno dalších osm lidí. Patří mezi ně také dozorce zodpovědný za kontrolu pracoviště, z kterého Rostislav Roztočil a Roman Čabrada utekli. Už v úterý vedení Vězeňské služby odvolalo ředitele věznice.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Luděk Kula | Zdroj: ČTK

Podle generálního ředitele Vězeňské služby ČR Luďka Kuly je dozorce navíc již trestně stíhán pro porušování dozorčí služby. Nyní je zproštěn výkonu služby.

Zbylí pracovníci budou potrestáni snížením platu o pět až 15 procent po dobu jednoho až tří měsíců. Jsou mezi nimi i zástupce ředitele plzeňské věznice Bory Pavel Šefl a další zástupce ředitele pro věci ekonomické.

Kula dnes také novinářům řekl, že do funkce ředitele plzeňské věznice po odvolaném Jaroslavu Zemanovi zřejmě k 1. prosinci jmenuje dosavadního ředitele věznice Horní Slavkov Václava Hrabáka.

"Je z Plzně, má místní znalost a před několika lety tam dokonce i pracoval. Jedná se o velmi schopného člověka, má mojí plnou důvěru," uvedl Kula. Hrabák nahradí zatím dočasně pověřeného ředitele věznice Milana Václavka. Ten se pak vrátí do funkce ředitele věznice ve Znojmě.

Odsouzení vrazi Čabrada a Roztočil utekli v úterý ukryti v bedně v nákladním voze. V útěku jim pomáhal zatím neznámý komplic. Údajně se pak dostali za hranice do Rakouska. První z nich je stále na útěku, druhého dopadla německá policie v sobotu.

Kvůli prošetření okolností útěku poslal šéf Vězeňské služby minulý týden na Bory nezávislou odbornou komisi, která podle něj konstatovala několik pochybení. "Ta pochybení měla buď přímý nebo nepřímý vliv na útěk těchto odsouzených. Pochopitelně největší vinu nese dozorce na pracovišti, který měl provádět kontroly tak, jak je měl stanovené ve svých povinnostech, což evidentně nedělal."

Vězeňská služba už připravila několik opatření. Jde především o plán kontrolní činnosti, efektivní způsob sčítacích prověrek, větší důraz na prohlídky na pracovištích odsouzených a také na kritéria pro umisťování vězňů na pracoviště.

Do konce týdne chce také Kula oznámit jméno člověka, který bude zodpovídat za bezpečnost ve věznicích. "Jeho práce bude spočívat v tom, že osm hodin denně bude objíždět české věznice, bude mi jako generálnímu řediteli odpovídat za to, že se nic podobného už nikdy nemůže stát," dodal.

Martin Hromádka, Alžběta Havlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme