Za uvedení jména zloděje na webu pokuta 30 tisíc korun. Poškození jména obce lituje i sám označený

Na internetu zveřejnila obec Kravaře v roce 2013 jména lidí, kteří se dopustili přestupku. Za označení zloděje víka od kanálu musela zaplatit 30 tisíc. Pokutu, kterou obci udělil Úřad pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ), potvrdil Městský soud v Praze. Informovala o tom Česká televize.

Kravaře (Českolipsko) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poklop od kanálu, kanál (ilustrační foto) | Foto: mhntr | Zdroj: Flickr

Starosta obce Vít Vomáčka (nezávislí) napsal na sociální sítě jméno a příjmení, ostatní údaje začernil. Přestože si nikdo ze zveřejněných nestěžoval, zasáhl Úřad pro ochranu osobních údajů a Kravaře v sprnu 2013 dostaly pokutu třicet tisíc.

Kravaře tehdy pokutu zaplatily, ale současně podaly žalobu. Z rozsudku je starosta zklamaný. „Myslím si, že slušnost dostala trošku na frak,“ řekl ČT. Rozpačitý je i Lukáš Zásměta, který kanálová víka před čtyřmi lety odcizil, rozřezal a odnesl do sběru. „Je to takový blbý, poškodil jsem ji (obec, pozn. red.) a je mi to líto,“ uvedl pro ČT.

Teď už bychom pokutu nedali

Úřad pro ochranu osobních údajů v minulých dnech komentoval i kauzu, ve které jde o pokutu pro prodejce bicyklů za to, že zveřejnil fotografii zloděje elektrokola na sociální síti.

Pod nynějším vedením někdejší ústavní soudkyně Ivany Janů by ÚOOÚ prodejce nepokutoval. Mluvčí úřadu Tomáš Paták to ve středu uvedl v prohlášení v návaznosti na zářijové rozhodnutí Ústavního soudu, který stížnosti proti pokutě nevyhověl. Janů je v čele úřadu od srpna 2015.

„Doufala jsem, že v rámci řízení před Ústavním soudem bude vzata v úvahu specifičnost případu ekolo.cz a že bude zvážen i praktický dopad rozhodnutí soudu,“ prohlásila předsedkyně úřadu.

Interpretace odtržená od reality?

Janů je přesvědčena o tom, že žádná interpretace jakéhokoli zákona nemůže být odtržena od vnímání spravedlnosti ve společnosti. „Je také třeba ctít zásadu, že se každý může přiměřeným způsobem domoci svého práva, pokud bylo zasaženo do jeho zákonem chráněných zájmů. Důležité přitom je, aby to bylo přiměřeně a za podmínky, že je jasné, že zásah veřejné moci nepřijde včas. A to byl právě tento případ,“ uvedla předsedkyně.

Úřad pod vedením jejího předchůdce uložil v roce 2012 společnosti ekolo.cz pokutu 5000 korun za to, že zveřejnila záběry zloděje na facebooku. Soudy včetně Ústavního nepovažovaly zveřejnění záběru z bezpečnostní kamery za nezbytné vzhledem k tomu, že případ začala řešit policie.

Výjimka v zákoně umožňuje zpracovat osobní údaje bez souhlasu zachyceného člověka za dvou podmínek. První je nezbytnost takového kroku pro ochranu práv a právem chráněných zájmů správce osobních údajů. Druhou je to, že zpracování osobních údajů není v rozporu s právem na ochranu soukromého a osobního života.

Argument, že k pořizování, resp. zveřejnění záznamu byl údajně nutný souhlas osoby podezřelé z krádeže, není podle Janů správný. V této věci totiž podle předsedkyně není pro konání okradeného nutný souhlas nahrávané osoby. Důležité pro posouzení případu je skutečnost, zda jednal v zájmu ochrany osob či majetku, na což pamatuje zákon o ochraně osobních údajů.

ČTK, haf Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme