Za vakcínu proti prasečí chřipce ručí stát

Za možné nepříznivé vedlejší účinky vakcíny proti prasečí chřipce se zaručí stát. Potvrdilo to ministerstvo zdravotnictví. Záruky k případným právním důsledkům očkování požadovali někteří lékaři.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pandemrix - očkování proti pandemické chřipce

Pandemrix - očkování proti pandemické chřipce | Zdroj: ČTK

Podle náměstka ministerstva zdravotnictví Marka Šnajdra je vakcína bezpečná. Nežádoucí účinky mohou být podobné jako u očkování proti sezónní chřipce. Přesto se za ně stát zaručí.

Přehrát

00:00 / 00:00

O bezpečnosti vakcíny diskutovali v Radioforu místopředsedkyně Sdružení praktických lékařů Jana Uhrová a hlavní hygienik Michael Vít

"Ministerstvo zdravotnictví je připraveno deklarovat převzetí případných náhrad škod vůči zdravotnickým zařízením z titulu nežádoucích účinků," řekl Šnajdr.

Také podle hlavního hygienika Michaela Víta je vakcína bezpečná. Je registrována jak nejvyšší evropskou autoritou pro léčiva, tak i americkou.

"My tímto chceme lékařům naznačit, že jsme přesvědčeni o bezpečnosti vakcíny a chceme je ubezpečit, že v případě, že by tu bylo minimální možné riziko, tak že na sebe toto riziko vezme stát a ne oni," zdůraznil Vít.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ředitel Státního ústavu pro kontrolu léčiv Martin Beneš v pořadu Stalo se dnes

Podle ředitele Státního ústavu pro kontrolu léčiv Martina Beneše je obecně možné, označit odpovědnost za léčebné přípravky jako dělenou. Za nežádoucí účinky může výrobce léků a to tehdy, pokud zatají něco, co zjistil v průběhu zkoušení.

"Stát si ponechává kontrolu nad vstupem léku na trh a to rozhodnutím o registraci a tím pádem si nechává určitou odpovědnost. Nejsou to tedy lékaři ani pacienti, kteří by měli nést tíži případných problémů, ale stát," řekl Beneš.

Zatím se neočkuje naplno

Očkování se zatím pořádně nerozjelo. Mělo sice začít dnes, ale řada lékařů dosud vakcínu nedostala nebo s aplikací vyčkávají. Od zdravotních pojišťoven totiž ještě nemají seznamy pacientů, kteří mají na očkování nárok.

Vakcínu má zatím více než třetina praktických lékařů a většina očkovacích center. Současně s vakcínou se rozváží antivirotikum Tamiflu, které se bude používat k léčbě pacientů s těžším průběhem prasečí chřipky. Podle ministerstva by mělo být všechno rozvezené do pátku.

Vakcína jen pro dospělé

Ministerstvo ale zatím neví, kdy a zda vůbec se proti prasečí chřipce budou moci očkovat i děti. Potřebuje k tomu vyjádření Evropské lékové agentury. První dávka vakcíny je pouze pro dospělé.

"Mám zprávy, že by takové stanovisko mohlo být do měsíce. Ideální by bylo, kdybychom ho získali ještě před spuštěním druhé vlny očkování, ale bohužel to nemohu zaručit," řekla ministryně zdravotnictví Dana Jurásková.

V Rakousku jsou skeptičtější

V některých evropských zemích už očkovací kampaň běží. Například v sousedním Rakousku už zhruba dva týdny. Také tam za vakcínu ručí stát.

Podle spolupracovnice Českého rozhlasu Marie Woodhamsové je ale v Rakousku skepse vůči vakcíně větší než v Česku.

Přehrát

00:00 / 00:00

Spolupracovnice Českého rozhlasu Marie Woodhamsová v Radioforu

"Velké rozdíly jsou ale v regionech. Zatímco ve Vídni se nechala naočkovat většina lékařů, například v Korutanech je to jen pět procent." A podobně se podle Marie Woodhamsová chovají i obyčejní Rakušané.

Igor Maňour, Ivan Holas, Lenka Jansová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme